Kašnjenje menstruacije

Lilly93

Poštovani, imam pitanje vezano za kašnjenje menstruacije. Imam 22godine i sve do 4.mjeseca ove godine imala sam redovite menstruacije, međutim počela sam povremeno krvariti i u 5.mjesecu doslo je do abnormalnog krvarenja praćenog ogromnim ugruscima. Ginekolog na ultrazvuku nista nije mogao vidjeti zbog kolicine ugrusaka te mi je prepisao terapiju, provera 10mg 5dana nakon cega je nastupilo abrupcijsko krvarenje 8dana. Opet je napravljen ultrazvuk i doktor je zakljucio da je sve u redu. Međutim,ja jos uvijek nisam dobila menstruaciju. Mogućnost trudnoce je iskljucena jer jos nisam stupila u spolne odnose.Zanima me da je li moguce da je uzrok tome stres i prekomjerna tezina i koje bi pretrage bilo dobro uciniti. Unaprijed Vam hvala na odgovoru.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Vjerovatno se radi o pcosu. Krvarenje koje je bilo bilo je anovulacijsko, bezbolno dugotrajno i obilno. Sugeriram redukciju tjelesne težine, spolne hormone, te hormone štitnjače i ponovi UZV pregled svakako.

bina28

Poštovani zadnju menstruaciju sam imala 22.10 prosla 27.10 nakon toga 3.11 sam imala spolni odnos bez zastite a prema menstrualnom kalendaru (aplikacija na mobitelu) 4.11 mi je bila ovulacija.. uradila 2 testa pozitivni. isla ginekologu na vaginalni ultrazvuk kaze ne vidi ništa uz to imam smedji iscjedak ni za to nista nije rekao vec mi dao folnu kiselinu (tablete) da pijem i da dodjem za 10 dana ..e sad nakon posjeta njemu uzela sam još jedan test i on je bio pozitivan :/ sad me zanima jel moguce da nesto drugo izaziva da je test pozitivan ili sam trudna i šta je sa smedjim iscjedkom traje oko 4 dana :/ zatim osjetljive grudi bol u doljem djelu ledja zatim kao da neko nožem para po jajnicima.. :/ molim vase misljenje ?

tancica

Poštovani, unazad par mjeseci mjesecnics mi dolazi ranije 20.7,14.8,10.9,9.10,7.11, a ciklus mi je do 8 mjeseca bio 30 dana. 4.11 i 5.11 imala sam spolne odnose s dečkom koristeci kondom, kondom nije pukao nijednom, i jednom bez zastite ali nije ejakulirao u mene vec je odnos prekinut nakon dvije,tri minute. Mjesecnicu sam dobila 7.11 trajala je uobicajeno 5 dana, nakon toga spolnih odnosa nije bilo. Mjesecnica mi kasni 4 dana, grudi su mi nabrekle i osim toga nemam nikakve zbakove dolaska. Citala sam da razlkzi kasnjenja mogu biti stres,ciste,pcos,upale itd.ali ja nista od navedenog nemam, stres uobicajen ne prevelik,cistu nemam jer nemam bolova u jajnicima,temperaturu nemam da bi se moglo raditi o upali. Trebam navesti da sam 5.12 isla na vrh sljemena hodajuci, ne znam moze li biti to uzrok mog nedolaska mjesecnice? Inace kad mi je znala kasniti dan,dva, jedna kupka je sve rijesila ali sada ni to. Jako sam zabrinuta, je li moguca trudnoca?

Anabella12

Postovani,
imam 22 godine. U braku sam 6 mjeseci, a 3 mjeseca radimo na bebi. Menstruacije mi obicnu dolaze svakih 28 do 30 dana i redovne su. Medjutim ovaj mjesec menstruacija mi je kasnila 15 dana. Radila sam test na trudnocu na sedmi dan kasnjenja i na 13ti dan kasnjenja , s tim da nije bio jutarnji urin i pokazala su se negativnim oba. Bolove sam imala uglavnom u donjem dijelu ledja. Nikada mi jos menstruacija nije kasnila ovoliko dugo. Danas sam dobila, dakle nakon 16 dana. Nisam u mogucnosti da odem svom ljekaru jer sam u inozemstvu pa Vas molim da me uputite sta moze biti uzrok ovom kasnjenju i sta da radim dok ne budem u mogucnosti otici ljekaru. I da li nakon sto mi prodju neplodni dani ponovno mogu raditi na bebi, tj moze li doci do ovulacije naredni ciklus?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Bina radi se o trudnoći. Sugeriram da napravite beta HCG .

Dejan Šakoronja, dr. med.

Tancica ne radi se o trudnoći. O mogućim uzrocima izostanka pročitajte u prijašnjim postevima.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Anabela ne radi se o trudnoći. Možda upala, cista, pcos, stres i sl. Što je kod vas doista ne znam. JAvite se na pregled i UZV.

Anabella12

Postovani, samo da napomenem da je moj muz dijabeticar Tip 1.
Ima 25 godina. Kao mali djecak imao je operaciju testisa ( koji su se povukli , ne znam zaista naziv tome) a sada je to sve uredu.
Da li njegov dijabetes ili moje stanje sa jajnicima ( oblik policistican ali funkcija uredna) mogu negativno utjecati na planiranu trudnocu?
Cesto nakon odnosa imam vaginalni svrbez i peckanje, citala sam da dijabetes kod partnera moze biti uzrok tome, mozda su to spekulacije?
Mnogo Vam hvala i oprostite na smetnji

radici495

Poštovani!
Imam pitanje u vezi kašnjenja menstruacije..menstruacija mi kasni 6dana. Dakle prethodne menstruacije bile su 22.9,20.10,11.11,a očekivana je, prema aplikaciji na mobitelu, trebala biti 7.12(menstruacije su mi ponekad neredovite)... naime imala sam spolni odnos 27.11.( zasticen) i 28.11. nezasticen ali nije ejakulirao u mene, prema podacima aplikacije plodni dani su vec zavrsili.. zanima me da li postoji zabrinutost za trudnocom i je li neophodno napraviti test za trudnocu?
Unaprijed hvala!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Anabela svakako da vaši i problemi supruga mogu biti prepreka zatrudnjivanju.
Sugeriram ako do trudnoće ne dođe u izvjesno vrijeme da krenete s obradom.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Radici svakako napravite test na trudnoću za početak. O ostalim uzrocima pročitajte u prijašnjim postevima.

Desesperada23

Poštovani,

Tri dana pre nego što sam dobila menstruaciju prošlog meseca imala sam odnos sa dečkom. Posle toga normalno sam dobila, međutim sada mi kasni menstuacija. U međuvremenu nisam imala odnos. Da li je moguće da je do začeća došlo u toku menstruacije? U međuvremenu sam takođe imala problema sa nekom bakterijom u urinarnom traktu pa sam morala da pijem određeni lek. Da nije to možda uzrokovalo da zakasni menstruacija?

Hvala

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne radi se o trudnoći dakako. O ostalim uzrocima izostanka pročitajte u prijašnjim postevima.

Anabella12

Doktor mi je rekao da moje stanje nije nepovoljno i da su moji jajnici zdravi. Funkcija im je uredna i nema cista, prisustvi zutog tijela .. samo oblik je policistican. Mozete li mi to pojasniti malo molim Vas?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Odgovorio sam vam što mislim. Sugeriram za početak da napravite spolne hormone.

limoncello

Poštovani, imam 48 godina i još uvijek uglavnom redovan ciklus (28-30dana). 17.11. bila je zadnja menstruacija. Već prvi dan nakon krvarenja počimam osjećat simptome pred ovulaciju. 25.11. idem na redoviti godišnji ginekološki pregled i liječnik mi kaže da će mi ovulaciji biti najkasanije kroz 1-2 dana, što znači da mi se folikularna faza smanjila na svega 10 dana (vidio po UZV-u). Međutim danas je već 21 dan od navodne ovulacije a menstruacije još nema. Recimo da je trudnoća isključena, što bi još mogao biti razlog izostanka? Čitavo ovo vrijeme imam prisutne lagane predmenstrulane simptome. Zahvaljujem unaprijed na odgovoru.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Razlog je taj da nije bilo ovulacije nego se folikul pretvorio u manju folikularnu cistu, pa zbog toga kasni menstruacija.

NoName boy 50

Poštovanje doktore, situacija je sljedeca: Moja cura i ja imamo 18 godina, zadnji put je menstruaciju dobila 10.11, danas je 17.12 i jos ju nije dobila. Imali smo 3 spolna odnosa u mjesec dana sa prezervativom i sva tri puta sam ejakulirao u kondom izvan nje, a da ne pricam da smo svaki provjerili jel puknut, sva sreca pa nije. Svakako mislim da je trudnoca iskljucena, ali zasto joj kasni vec 7 dana? Znam da joj se menstrualni ciklus poremetio zbog dugog putovanja pa je prije dva mjeseca dobila 3 4 dana ranije iako je redovna, ciklus traje 30 dana. Danas se desila neobicna situacija, naime krenuli smo stupiti u spolni odnos i ja sam ju penetrirao sa 2 prsta par puta. Kratko nakon toga pocela mi se zalit na bol u dijelu gdje bi se trebao nalazit desni jajnik, jaku bol u donjem predijelu trbuha, probadanje i to sve skupa je uzrokovalo jaku bol u zeludcu i veliku mucninu, kaze da ovakvo nesto nikad nije dozivila. Gledao sam po internetu o cemu bi se moglo raditi i najvise stvari ukazuje na cistu na jajniku. Znate li mozda o cemu se ovdje otprilike radi ? Ne sumnjam da znate pa ako bi mogli sto brze odgovoriti bio bih jako zahvalan. Poštovanje happy

NoName boy 50

Zaboravio sam napomeuti da je istu vecer imala smedi- tamnosmedi iscjedak. Hvala jos jedan put