Kasnjenje menstruacije

Viki912

Postovani, menstruacija mi kasni 3 dana, 2. Dan kasnjenja tj jucer sam napravila test i bio je negativan, sa deckom sam imala odnose prije 2 tjedna zasticene te prije malo vise od 20 dana smo probali bez kondoma no to nije trajalo duze od minute, imam li razloga za brigu? Grudi su mi bile bolne tjedan dana prije ocekivane menstruacije a sada sve manje bole
Hvala lp

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, obzirom kada je urađen, test je pouzdan. Pričekajte menstruaciju, doći će.

Orihime

Poštovani,
Poslednju menstruaciju sam imala 14.01, sa time sto meni menstruacija dolazi na 28-30 dana. Odnose sam imala 25.01 i 15.02, sa time sto svaki odnos je zasticen, ejakulacija je uvek vam i kondomi do sada nisu pucali, posto uvek to proverimo. Grudi me za sada ne bole. U proteklih 4 meseca sam pila čaj za regulaciju ciklusa sto je dosta pomoglo i nije kasnilo ali sada prvi put kasni menstruacija. Da li je potrebano da uradim test za trudnocu?
P.S. Protekle dve nedelje sam se dosta nervirala oko ispita i vec nedelju dana me drzi prehlada.
Hvala unapred na odgovoru!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, budući da su odnosi bili uz zaštitu, trudnoću kao razlog kašnjenja možemo isključiti. U pitanju je hormonski disbalans uzrokovan stresom.

MV0910

"Poštovani, 27 godina, visina 165cm, težina 56kg. 18.10.2019. sam prestala s uzimanjem kontracepcijskih pilula (Yaz), nakon 7 godina. Iza toga menstruacija nije dolazila, te sam dobila Duphaston (5 dana). Iza toga sam dobila menstruaciju (27.12.2019.). Nakon toga je menstruacija stigla nakon 28 dana (25.01.2020.). Sada, testovi na trudnoću su negativni, a M kasni 4 dana. Zanima me, pošto do ovulacija ranije nije dolazilo, iza uzimanja kontracepcijskih pilula, a zatim je jedan ciklus sve bilo uredno, je li moguće da jajnici opet ne rade? Inače, osjećam se kao da cu dobiti svaki tren, grcevi u donjem dijelu trbuha i leđa, promjene raspoloženja... naručena sam kod ginekologa tek za dva tjedna. Hvala unaprijed na odgovoru.

Ivo Balenović, dr. med.

Pošptovana, jajnici sigurno rade i luče estrogene hormone, no, pitanje je da li rade idealno, tj. da li dolazi do ovulacije na vrijeme i u svakom ciklusu. Dovoljno je da se malo naruši idealna hormonska ravnoteža, pa da ovulacija izostane. Potrebno je učiniti kompletnu hormonsku analizu.

MV0910

Poštovani, nastavljam se na moju zadnju poruku. Došla sam do ginekologa, poslao me vaditi beta HCG, nalaz je negativan. Na to mi je propisao opet Duphaston (5 dana, 2x dnevno) i savjetovao da se opustim i dam si razuman vremenski period za željenu trudnoću. Razumijem da možda pretjerujem, no vidjevši Vašu poruku mislim da bi ipak bilo dobro da obavim hormonsku analizu na svoju ruku. Zanima me ima li neki prirodni preparat koji dokazano blagotvorno djeluje na reproduktivne organe? Ispričavam se na smetnji.
Hvala!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, tek ako nakon godine dana redovnih odnosa ne dođe do trudnoće kreće se u obradu neplodnosti, tako da si trebate dati vremena. Nakon prestanka uzimanja kontraceptiva moguć je izostanak menstruacije kroz neko vrijeme dok se hormoni ne 'stabiliziraju'. Možete uraditi hormonsku analizu, ali ukoliko planirate trudnoću, dovoljno je za početak Lh trakicama ustanoviti imate li ovulaciju.