Kasnjenje menstruacije!

Orihime

Poštovani,
Poslednju menstruaciju sam imala 14.01 a odnose sam imala 25.01 i 1.02. Odnosi su bili zasticeni, ejakulacija je bila vani i ni jedan kondom nije pukao(provereno).
Test za trudnocu sam uradila 08.03 rano ujutru i dao je negativan rezultat. Menstruacije jos uvek nema. Htela sam da idem kod ginekologa na pregled ali zbog novonastale situacije nisam uspela. Grudi su pocele da me bole od pre 3 dana i imam balage bolove u jajnicima. Prethodnog meseca sam bila pod velikim stresom. Sad me zanima da li je potrebano da uradim jos jedan test za trudnocu?
P. S. Ciklus mi je na 28-30 dana.
Unapred hvala na odgovoru!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, test je pouzdan obzirom na vrijeme proteklo od odnosa. Nema potrebe ponavljati ga. Pričekajte menstruaciju.

BarberTZ

Poštovanje ja i moja djevojka imali smo u jednom danu dva odnosa.Razmak odnosa je bio sat i pol vremena.Ti su odnosi bili poslije plodnih dana.I dobila je navodno menstruaciju koja je bila ista kao i prije znaci isto krvarenje i trajala je 6 dana.Poslije menstruacije pojavilo je se jos neko blago krvarenje ali ono je prestalo.Eh sada joj kasni evo vec 4 dan.Da li postoji mogucnost za trudnocom?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovani, ako nakon menstruacije niste imali odnose ne postoji mogućnost trudnoće. Blago krvarenje nakon menstruacije je vjerojatno bilo ovulacijsko krvarenje.

BarberTZ

Poštovani,ne nismo poslije menstruacije imali više odnose.Međutim ona još nije dobila menstruaciju a jučer je se pojavio bijeli iscjedak.

Ivo Balenović, dr. med.

Vjerojatno je u pitanju hormonski disbalans. On je najčešće uzrokovan stresom. Prema onome što ste naveli djevojka je dobila pravu menstruaciju, no ukoliko postoje ikakve sumnje, najbolje da uradi test na trudnoću.

BarberTZ

Poštovani,hvala vam na odgovoru.Djevojka je dobila menstruaciju 5.4 i bila je obilna taj dan i jucer (6.4).Međutim jutros nije bilo nikakvog krvarenja.Da li je možda u pitanju sindrom policističnih jajnika pošto je u pubertetu.Hvala.

Ivo Balenović, dr. med.

Za dijagnozu policističnih jajnika uz uzv pregled potrebno je uraditi i hormonski status. Policistični jajnici česti su uzrok neredovitih menstruacija.

BarberTZ

Uredu,mozete li nam kako pomoci sta u ovoj situaciji da radimo posto ona nazalost ne moze otici svome ginekologu zbog novonastale situacije sa virusom a i maloljetna je.Kako otprilike da prepoznamo da li su jajnici upitanju iako je u Novembru prosle godine isla na lijecenje jajnika medjutim prestala je.Citao sam da taj problem moze dovesti do neplodnosti kod zena.Pa da li to utice do kraja zivota ili samo dok to ima.

Ivo Balenović, dr. med.

U terapiji policističnih jajnika koristi se oralna hormonska kontracepcija. Preporuča se smanjenje tjelesne težine (kod pretilih žena) i redovita tjelovježba. Smanjenje tjelesne težine pokazalo se vrlo učinkovito u uspostavi ovulacije i regulaciji menstruacijskog ciklusa. Žene s policističnim jajnicima mogu ostvariti trudnoću, ali je kod njih to malo teže (jer nemaju redovite ovulacije). No, prvo treba postaviti sigurnu dijagnozu.