Kiretaza

JasminaKeka

Dobro vece.Imala sam kiretazu 19.01.2016.Menstruaciju sam dobila pre tri dana i normalna mi je.Jedino sto me stomak previse boli,i ne mohu ici u Wc.Interesuje me dali je to normalno?Hvala unapred!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Normalno je.

Beogradjanka

Postovani doktore,
Uradila sam test nakon 10 dana kasnjenja menstruacije i trudna sam, bila. Na poslu prokrvarim. Hitno u bolnicu, plod jako los, bez srcanih radnji i odmah kiretaza. Uradjena je oko 15h, sve u redu. Imam malo krvarenje, bolove vrlo malo i sada preko noci temperatura oko 37 sa 3,4. Zanima me da li je to normalno posle 12h od intervencije i da li cu imati tek bolove sa lekovima za matericu?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, temperatura nije zabrinjavajuća. Lijekovi koji se propisuju nakon kiretaže izazivaju kontrakcije maternice i to može malo boliti,

Beogradjanka

Jos jedno pitanje... juce, znaci prvi dan kiretaze sam onako krvarila, danas bas slabo. Da li je to normalno, jer je trudnoca bas bila rana zahvat nije bio veliki i samim tim krvarenje je oakudno. Ili ce ipak malo vise da krene?

Ivo Balenović, dr. med.

To je normalno nakon kiretaže. Krvarenje može u potpunosti prestati, ali može potrajati još nekoliko dana. Nema pravila.

Beogradjanka

Opet ja. Juce mi je bilo lose. Odem kod doktorke i opet kiretaza. Kaze da je ostalo jos i da se mora ocistiti. Imam 2 pitanja.
1. Da li cu ja imati poteskoca sada oko zatrudnjivanja?
2. Nakon 2 kiretaze skoro da i ne krvarim, da li je to normalno ili sa se javim opet?

Ivo Balenović, dr. med.

Ukoliko je kiretaža obavljena sukladno pravilima struke i nije došlo do komplikacija (perforacija, infekcija..) neće biti problema kod trudnoće. Što se krvarenja tiče nema pravila.Može odmah prestati, ali i potrajati do tjedan dana.

Beogradjanka

I jos nesto..
Imam blagu temperaturu, ne prelazi 37 sa 5. Da li da brinem ili se telo jednostavno tako bori? Pijem antibiorike i zaista ne osecam tu temperaturu, kao da je nemam.

Ivo Balenović, dr. med.

To je reakcija organizma. Nema razloga za brigu.

Beogradjanka

Postovani,
Zanima me jedna stvar.. Prvi put kiretaza nije uradjena dobro i sutradan mi je lose bilo, nizak pritisak, vrtoglavica.. odem do lekara i kaze da je ostalo jos, ugrusci krvi i ponovila je kiretazu. Nakon toga 2 dana kasnije je radila ginekoloaki ultrazvuk i rekla sa imam krv u materici i to je. Zanima me da li organizam reaguje ukoliko je zaostalo nesto ili to samo ultrazvukom moze da se utvrdi?

Ivo Balenović, dr. med.

Krvne ugruške maternica izbaci sama od sebe. Samo ukoliko je zaostao dio posteljice koji je urastao u maternicu, mora se uraditi kiretaža.