klamidija

Marita

Molila bih Vas da mi odgovorite da li je moguće da se klamidija pritaji nekoliko godina dok ne počne stvarati probleme?Ja već 10 godina nemam ni muža odnosno partnera ,a na cervikalnom brisu je nađena klamidija.Unaprijed zahvalna!

prof. dr. Josip Djelmiš

Poštovana Marita,
Klamidaja uzrokuje kroničnu upalu genitalnog trakta, ako se dokaže infekcija s klamidijom treba ju energično liječiti.

nessye

Poštovani,
nakon urađenih briseva dijagnosticirana mi je klamidija. Zanima me koliko je štete mogla napraviti u dvije godine koliko ju najduže mogu imati. Također, zanima me da li se na UZV-u može vidjeti začepljenost jajovoda? Unaprijed Vam hvala.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ako nije liječena može napravite velike štete u vidu kronične upala jajnika i jajovoda.
Može se vidjeti uz pomoć uzva metodom sono hsg dakle s kontrastom.

Jacaxxx

Pozdrav poštovani,
Jucer sam bila kod svog ginekologa i htjela sam da radim test na klamidiju i ureaplazmu i mikoplazmu, medjutim, osim oralnih odnosa nikad nisam imala spolne odnose, te sam nevina, na sto mi je moja doktorica rekla da ne brinem te da se ne mogu zaraziti na taj nacin pod tim okolnostima. Da li je to tacno? Imam jake bolove u donjem dijelu ledja i ponekad svrab oko vulve, bol iz ledja se siri prema bubrezima i nalaz urina kao i krvi mi je uredu...

Ivo Balenović, dr. med.

To je točno. Sve navedene su spolno prenosive bakterije i kod žena koje nisu imale odnose nema potrebe testirati se. Svrab je moguć od gljivica. Gljivice su uobičajeni stanovnik organizma, i kada se razmnože više od uobičajenog uzrokuju smetnje.

Jacaxxx

Pozdrav poštovani,
Interesuje me da li je moguce da dodje do prenosa klamidije i drugih spolno prenosivih bakterija ukoliko je osoba nevina ali dodje do vanjskog dodirivanja spolnih organa?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, mogućnost prijenosa bez spolnog odnosa je minimalna, ali ipak postoji.

Jacaxxx

Hvala vam na odgovoru doktore. Moja lijecnica mi pod tim okolnostima ne moze uzeti bris cerviksa, ali kaze da mogu vaditi nalaz krvi na te bakterije, s tim da mogu raditi dvije vrste antitijela IgM i IgG, pa mene interesuje sta je u pitanju, u cemu je razlika, da li se rade obje vrste na detekciju tih bakterija? Vas savjet i misljenje?
Hvala unaprijed

Ivo Balenović, dr. med.

Kod dokazivanja infekcije se uvijek određuju i IgG i IgM antitijela. IgG ukazuju na dugotrajnu izloženost određenom uzročniku, a IgM na akutnu fazu bolesti.