nezeljena trudnoca

suncana

Na ovom forumu procitala sam da postoje tablete za dan poslije (Stediril D). Zanima me smiju li se uzeti i 14 dana poslije, tj. tek kad izostane menstruacija?

Doc.dr.sc. Sanja Kupešić

Poštovana,
Sukladno nazivu, "tablete za dan poslije" moraju se uzeti unutar 24 sata od nezaštićenog odnosa. Primjena oralnih kontraceptiva nema nikakav učinak ukoliko je već došlo do implantacije neželjene trudnoće (kao što stoji u Vašem upitu 14 dana nakon nezaštićenog koitusa).

Em3456

Poštovani, moj dečko i ja imali smo spolan odnos, kasnije je svrsio na maramicu ali nije siguran da li je onaj prvi mali dio usao u mene. Da li se to moze vidjeti unutra je li uslo ili nije nakon nekoliko sekundi, koliko brzo putuje. Postoje li mogucnosti za trudnicu?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, to se ne može vidjeti. Ako ste bili u plodnim danima (između 11. i 17. dana ciklusa) postoji mogućnost trudnoće.