Klimakterij

Branka

Poštovana dr. Kuprešić!

Javljam Vam se sa jednim problemom vezanim uz klimakterij. Imam 55 godina, a u promjeni sam od 51. godine kada mi je prestao menstrualni ciklus. Sa 50 godina sam počela koristiti hormonalnu terapiju - "3 sequens" i to u trajanju od 2. godine. Već i ranije sam imala problema sa proširenim venama koji su se uslijed ta terapije još više povećali jer su mi se pojavili i ugrušci. U dogovoru sa svojim ginekologom prekinula sam daljnje uzimanje "3 sequens" koji mi je preporučio da određeno vrijeme ne koristim ništa od hormonalne terapije. Već 3 godine ne koristim nikakovu hormonalnu terapiju, iako mi je kasnije ginekolog savjetovao "Activelle" koji navodno imaju manje hormona, ali isto tako u uputstvu sam pročitala da uslijed njihova korištenja također postoji opasnost od venske tromboze, ugrušaka i sl. Pošto imam izražene probleme u smislu vrtoglavica, kostobolje te izrazitog pritiska na mokraćni mjehur i debelo crijevo, molim Vas za savjet. Šta biste mi Vi preporučili za terapiju, te ako mi možete odgovoriti da li je opravdana moja bojazan u smislu da ponovno prokrvarim ako počnem sa korištenjem "Activelle".
Zahvaljujem Vam se na odgovoru i srdačno pozdravljam.

Doc dr. sc. S. Kupešić

Poštovana,
Svako hormonsko nadomjesno liječenje stvara povećani rizik od embolije i poremećaja grušanja krvi. Iz tog razloga se i kod primjene Trisequensa, Kliogesta, Activelle i sličnih preparata preporuča redovita analiza kompletne krvne slike, koagulograma, hepatograma, ali i pregled dojki, mamografija, ultrazvuk, kako bi se ev. promjene i nus pojave mogle uočiti na vrijeme i spriječiti moguće komplikacije. U Vašoj životnoj dobi i uz opisane tegobe vezane uz menopauzu priklonila bih se mišljenju liječnika koji zagovara primjenu Activelle ukoliko nemate kontraindikacija za njihovo uzimanje.

Branka

Poštovana dr. Kuprešić!

Najljepše Vam se zahvaljujem na Vašem odgovoru.