Klomifen

Verica123

Postovani..interesuje me da li klomifen moze sam produziti ciklus s tim da ne koristim nikakve druge lijekove..koji su nedostaci klomifena...i koji je procenat zatrudnjivanja i u kom ciklusu..s obzirom da se koristi tri ciklusa kako mi je dr rekao.hvala Vam

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, klomifen se koristi za indukciju ovulacije. Ovulacija uobičajeno nastupa sedam dana nakon zadnje tablete, rijetko može nastupiti i 14 dana nakon terapije. Menstruacija uvijek nastupa 12 do 14 dana nakon ovulacije (naravno, ukoliko nije došlo do oplodnje). Nuspojave klomifena su vrlo rijetke i nestaju nakon prestanka terapije. Najčešće su bolovi u donjem abdomenu, mućnine, osjećaj vrućine... Planirajte odnose u vrijeme oko ovulacije. Ovulaciju možete dokazati promatranjem cervikalne sluzi (obilna, vodenasta, rastezljiva), mjerenjem bazalne temperature (povišena 0,3 do 0,5 C) ili LH trakicama. Ne može se reći koliki je postotak trudnoće ostvaren nakon stimulacije klomifenom, ali ukoliko se uspije postići ovulacija uz ciljane odnose, šanse su velike.

Verica123

Mnogo Vam hvala..interesuje me da li klomifen uvijek dovodi do ovulacije..ili ona moze da izostane i pored terapije...

Ivo Balenović, dr. med.

Klomifen dovodi do ovulacije u oko 70 do 80% pacijentica.

Verica123

Postovani..koliko se smije mjeseci uzastopno koristiti klomifen..da li ima efekta posle tri uzastopna mjeseca koristenja..hvala

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, ako tijekom 3 mjeseca ne dođe do ovulacije ili do trudnoće tijekom 6 ovulacijsih ciklusa, daljnja terapija klomifenom nije preporučljiva. Tada treba pokušati s drugim načinom liječenja.

Verica123

Tokom tri mjeseca bila je ovulacija svaki put ali trudnoce nema..da li mi preporucujete da pijem klomifen jos tri mjeseca..i ako da da li od 5. dana ili od 3.dana ciklusa...hvala Vam

Ivo Balenović, dr. med.

Možete ga uzeti još tri ciklusa. Uobičajeno je početi uzimati ga između 3. i 5. dana, a uzima se tijekom 5 dana. Ukoliko je ovulacija nastupila, trebalo bi doći i do trudnoće. Planirajte odnose oko ovulacije. Pretpostavljam da je suprugov spermiogram uredan.