Kolicina plodne vode

Lucky29

Poštovani,
Sa 34+2 tjedna trudnoće izmjeren mi je afi 10. Doktor je rekao da je to u redu jer beba trenutno ima pun mjehur i kada se pomokri ce biti dovoljno plodne vode te da za svaki slucaj povecam unos tekućine.
Je li afi 10 uredan ili je granican 12?
Hvala, lp

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, količina plodove vode je promjenjiva. Nakon što se dijete pomokri količina će se povećati, a Afi indeks 10 je uredan nalaz. Nema razloga za brigu.

Hanka12345

Postovani!
Sa 33+5 tjedana doktorica mi je rekla da imam nesto manje plodne vode nego sto treba biti...Na nalazu pise BPD 82/33
ABD 276/32+2
F1 62/32+2
KCS poz
Posteljica straga lo zrelosti
Prednjaci karlica
RI a.umbilicalis 0,57
AFI je 11
Samo da jos navedem da mi je zeljezo 108 i da je beba tesko 1730

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, biometrijske vrijednosti su uredne. Količina plodove vode je promjenjiva jer je fetus guta i mokri u nju. Ovisno o trenutku kada je pregled rađen ovisi i trenutna količina plodove vode. Prije nego li se plod pomokri biti će je manje nego nakon mokrenja. Budući da plod dobro raste sa sigurnošću možemo isključiti bilo kakve bolesti uz koje ide manjak plodove vode. Vrijednost željeza su u trudnoći niže zbog porasta volumena plazme (50%).

lejla55

Poštovani,
Zanima me nalaz s uzv.
Visokorizicna trudnova zbog dijabetesa i trombofilije. Terapija Fragminom 2500. Druga trudnoća.
Mjere 23+4
BDP 56
HC 202
AC 188
FL 37
Tt 540
Plodova voda uredno
Mjere 26+4
BDP 69
HC252
AC211
FL 47
TT 880
AFI 9
Ri AUM 0,55
Imam li razloga za brigu zbog kolicine plodne vode? Napreduje li plod normalno? Doktorica je ponovnu kontrolu dogovorila za 4 tjedna uz napomenu da je sve uredno, kako treba biti.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, sve je u redu s trudnoćom. Količina plodne vode je promjenjiva vrijednost.

MedaSa

Poštovani doktore,
Trenutno sam u 37+0 tt.
Ovo su podaci sa posljednjeg pregleda
Bdp 90 mm
Ofd 112 mm
Hc 319 mm
Ac 320 mm
Fw 3000 gr.

Afi 10.74

Konkretno me zanima količina plodne vode. Da li je po Vama vrijednost afi indexa za hospitalizacije te prijevremenog poroda? Da li količina plodne vode moze da zavisi od količine vode koju sam ja unijela u sebe za dan pregleda? Unaprijed hvala na odgovoru

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, vrijednosti su uredne. Količina plodove vode je promjenjiva i ne ovisi o količini popijene vode. Dijete mokrenjem izlučuje plodovu vodu u amnijsku šupljinu i guta je tako da se njena količina mijenja, a izmjerene vrijednosti ovise o trenutku gledanja uzv-om. Ako se gleda nakon mokrenja bit će je više nego prije nego li se dijete pomokri.

MilaRB

Dobar dan doktore.
Ja sam 21.nedjelja trudnoće i malo me zabrinulo na pregledu što mi je AFI izmjeren 16.5. Da li imam razloga za brigu?
Da dodam da su sve mjere ploda odlične na svakom UZ pregledu, kao i prenatalni i dabl test. Težina u 21.nedjelji je oko 370g.
Pozdrav

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, to je sve unutar fizioloških granica. Nema nikakvog razloga za brigu.

MilaRB

Hvala Vam puno na brzom odgovoru!

Ivo Balenović, dr. med.

Nema na čemu.

Svetodlana

Poštovani, kontrola trudnoće u 32 nedjelju + 2 dana, dr je rekao da je sve u redu, ali da ima malo više plodove vode, AFI 155mm.

Ma pitanje da li treba raditi dodatne analize, rekao je da nema potrebe, samo kontrola za 3 nedjelje. U 28 nedjelji je rađen test opterećenja na glukozu i nalaz je bio uredan, s tim da tada dr nije pominjao višak plodove vode.

Interesuje me vaše mišljenje, kao i to da li treba izbaciti šećere u potpunosti i ugljene hidrate?

Prva trudnoća je u pitanju. Na pregledima je sve bilo kako treba. Na težini sam dobila nekih 8 kg do sad.

Srdačan pozdrav

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, količina plodne vode nije konstantna. Količina ovisi i o trenutku kada se gleda. Dijete je neprestano guta i mokri. Budući da je OGTT uredan nisu potrebne nikakve dodatne pretrage niti terapija. S Vašom trudnoćom je sve u redu.