Kombinirani test

Taz

Rezultati biokemijslog testa:
PAPP-a 7,9 MoM 1,88
Slobodna beta 40,6 MoM 1,38
Ultrazvul podaci:
CRL 74,8 mm
NT 1,4 mm
Gestacijska dob 13+4
Gestacijska dob na dan vađenja krvi 13+4

Kombinirani probir (bikemijski biljezi + NT)
Trisomija 21 1:2696 gran.vrij.1:250
Trisomija 18 i 13 <1:100000 gran.vrij. 1:250
Dobni rizik 1:144 gran.vrij. 1:250

Na osnovi biokemijskih biljega
Trisomija 21 1:441 gran.vrij. 1:250

Moja dob je 37 godina, a na taj dan je bilo 13+0 tjedana trudnoce, a prema ultrazvuku 13+4

Molim Vas za misljenje,hvala

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, radi se o urednom, niskorizičnom testu.

Dani1107

Poštovani,
Molim tumačenje kombiniranog probira:

Dob 39, težina 59, datum nalaza 28.05.2020
Gastacijska dob prema CRL 64 mm, 13+0
Free BhCG 35,2 mlU/ml :1,11 MoM
Papp-a 1573 mlU/l : 0,43 MoM
NT 1,3 mm (CRL 64 mm) : 0,79 MoM
Rizik za Down sindrom 1:385 manji od graničnog
Rizik za Edwards i Patau 1:6620 manji od graničnog
Dobni rizik 1:90
Biokemijski rizik za sindrom Down je 1:63 veći od graničnog

Buni me dio gdje je manje od graničnog, a dalje opet je veće od graničnog za Down?!?
Da li bi mi pomoglo da napravim nifty test?

Katarinavg

Možete li mi protumačiti nalaz. Datum rođenja: 14.12.1995. ; Dob: 24 g.
Gestacijska dob prema CRL 64 mm, 13 + 0 , na dan 28.5.2020.
Gestacijska dob 13 + 1 na datum vađenja krvi: 29.5.2020. Fetus 1 .
REZULTATI
Free ßhCG 76 mIU/ml 29.5.2020. : 2,22 MoM.
PAPP-A 2628 mIU/l 29.5.2020. : 0,59 MoM.
NT 1 mm ( CRL 64 mm ) : 0,61 MoM.
Težina: 52 kg
Rizik za sindrom Down 1 : 1486 je manji od graničnog. Dobni rizik 1: 828 .
Rizik za sindrom Edwards i Patau < 1 : 100000 je manji od graničnog.
Biokemijski rizik za sindrom Down 1:243, rizik veći od graničnog.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana Dani, kod vas je biokemijski rizik (koji se računa samo na temelju vrijednosti hormona) viši od graničnog. Kombinirani rizik (uzv mjere + biokemijske vrijednosti) je niži od graničnog. Upravo zato da bi se izbjegli često lažno pozitivni nalazi (kada bi se gledale vrijednosti samo biokemijskog testa), radi se kombinirani test (biokemija i ultrazvuk). No, sve je to samo procjena rizika, a ne dijagnoza. Ukoliko želite biti 100% sigurni uradite Nifty

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana Katarinavg, rezultat kombiniranog probira je niži od graničnog. Biokemijski rezultat je nešto viši, ali upravo zbog toga se i radi kombinirani probir (kombinacija uzv mjera i biokemije): da se izbjegnu lažno pozitivni rezultati kada bi se gledalo samo na biokemijske rezultate.

Katarinavg

Da li to znači da nemam razloga za brigu? Hvala

Ivo Balenović, dr. med.

Nalaz je uredan, niskorizičan i nema razloga za brigu. No, kombinirani probir nije dijagnostička metoda, nego samo procjena rizika.