Kondilomi

Gea

Štovana doktorice,

zanima me vaše mišljenje o mom slučaju. Imam 22 godine. Naime prije godinu i pol dana osjetila sam neku sićušnu izraslinu na samom ulazu u vaginu, ali ne na sluznici, više među dlačicama. Nisam obraćala pažnju na to, u to vrijeme nisam imala partnera. U roku nekoliko mjeseci (otprilike 5 mjeseci) shvatila sam da je to bradavica. Raspitala sam se o HPV virusu i saznala da su bradavice (kondilomi) tipična popratna pojava ovog virusa. Međutim, ova bradavica je bila jedna jedina, usamljena, dugo vremena se uvećavala i imala izgled one obične bradavice kao što se pojavi na rukama. Koliko sam čitala ( a i Vaše kolumne u časopisima), bradavice izazvane HPV virusom imaju "resasti" oblik, vise, množe se velikom brzinom u kratkom vremenu (2-3 tjedna), puno ih je... Otišla sam kod svog ginekologa i on je na prvi pogled rekao da to sigurno nije bradavica izazvana HPV virusom i da ćemo je odstraniti samo ako meni zasita smeta. Odstranili smo je 2 mjeseca nakon, spaljivanjem, bilo je apsolutno bezbolno i brzo. Lječnik je poslao to na citološki pregled i utvrđeno je da je bradavica virusna, ali ne tipa HPV virusa. Napominjem da je PAPA nalaz prije toga bio uredan (1./ st. čistoće II.). Lječnik mi je čak napomenuo da je moguće da je bradavica izazvana virusom iz stolice i sl. Od tada (godinu dana ) nisam imala nikakve slične pojave ni probleme.
Molim Vaše cijenjeno mišljenje.
Najljepša hvala!

Doc dr. sc. S. Kupešić

Poštovana gospođice Gea,
Mišljenja sam da ne trebate biti zabrinuti zbog nalaza ove solitarne bradavice, naročito ukoliko nakon njenog odstranjenja više nemate istoimenih tegoba, te što je naročito važno - pogoršanja.
Podatak koji navodite da je bradavica koju ste uklonili bila uzrokovana virusom je dobro poznata stvar: svaka bradavica na koži je virusom inducirana, a također je dobro poznat i način njihova širenja. Stoga ukoliko imate uredan Papa nalaz i dokaz da nemate infekciju HPVom, možete doista odagnati brige. Svakako, pohvalno je da se tako odgovorno brinete za svoje zdravlje.