papa test

goga

štovana gospođo Kuprešić,
Možete li mi pobliže pojasniti što analizom papa testa znači CIS+HPV
Je li konizacija posve siguran način prevencije od karcinoma,molim vas napišite mi na koji način se humani papiloma virus može spriječiti kako ne bi i dalje uzrokovao promjene na stanicama
molim savjet,kamo bi se suprug trebao javiti radi provjere promjena na penisu,jer koliko mi je poznato on i u muškaraca izaziva promjene
u očekivanju vašeg stručnog odgovora lijepo vas pozdravljam

Doc dr. sc. S. Kupešić

Poštovana gospođo,
Nalaz CIS podrazumjeva promjene koje govore u prilog tzv"karcinoma in situ" (lokalizirane maligne promjene na cerviksu), a podatak da se radi o HPV infekciji govori da je ovaj virus uzročnik promjena epitela. Stoga, sugerirani operativni zahvat je jedina raspoloživa terapijska metoda. Ipak, kao i svaki operacijski zahvat konizacija rješava posljedicu, ali ne i uzrok. HPV infekcija biti će i dalje prisutna, ali će se operacijom odstraniti bolesni dio porcije. Pokretač promjene (HPV) može i dalje stvarati neželjene tegobe, te se stoga morate ozbiljno i odgovorno kontrolirati i dalje. Isto kao što HPV stvara promjene na ženskom spolnom sustavu slične se lezije mogu nalaziti i kod muškog partnera. Ipak zbog različitosti građe muškog i ženskog spolnog organa, muškaraci su najčešće pošteđeni tako drastičnih promjena na udu , već se najčešće smatraju prijenosnicima virusa. Ipak, ne bi bilo zgorega da se Vaš suprug obrati urologu radi daljnje obrade.