Primogonyl

Karmen

Molim Vas da mi odgovorite čemu sluzi inekcija Primogonyla koju sam primila u postupku IVF-a ?

Unaprijed hvala !

Doc dr. sc. S. Kupešić

Poštovana gospođo Karmen,
Uloga Primognyla koji se popularno naziva "štoperica" je da omogući završnu maturaciju jajne stanice i osigura njeno oslobađanje. Stoga se mora ordinirati u točno određeno vrijeme kada folikul mjeri otprilike 16 do 18 mm, a 36 do 40 sati prije termina punkcije. Ovaj hormonski preparat koristi nam kao zamjena za "plimu" luteinizacijskoj hormona koji u prirodnim ciklusima uvjetuje ovulaciju. Primogonyl se može dati i nakon embrio transfera, ali mu je u to doba funkcija drugačija, da podrži žuto tijelo i željenu trudnoću.