Kondilomi???

Marta001

Postovani. Cula sam o kondilomima. Malo me sve to uplasilo pa sam se malo pregledala. Primjetila sam na velikim usnama neke male bijele tockice, malo nabubrene kao kokosija koza ( malo cudan izraz al neznam kako drugacije opisati) al mislim da nije rijec o kondilomima jer koliko se sjecam to sam imala odavno, i nisu ispupcene bradavice vec doslovno izgledaju kao nakupina sitnih bijelih tockica. Narucena sam u ginekologa iduci tjedan, ali zelila bi cuti i vase misljenje i imam li razloga za brigu. Hvala.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, mislim da se ne radi o kondilomima. Ne brinite.

biba31

Poštovani doktore!
Prije par tjedana sam primjetila nekakve sitne izrasline u boji kože oko ulaza u rodnicu i oko anusa. Ne smetaju mi i ne svrbe. Pretpostavljam da se radi o HPV virusu (nadam se niskog rizika), te sam se naručila kod ginekologa 06.12. Do sada sam bila potpuno ginekološki zdrava (zadnji papa test prije godinu dana uredan.) Šta mi je sada činiti, da li je predugo čekati još mjesec dana do pregleda i koje sve pretrage bi bilo dobro napraviti? I da li je moguće da smo suprug ili ja zaraženi davno prije tim virusom a da je tek sada zbog pada imuniteta "proradio"?
Unaprijed hvala!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, vjerovatno se radi o kondilomima. Savjetujem da se javite čim prije na ginekološki pregled, te da se započne sa tretmanom istih.
Suprugu također savjetujem pregled dermatovernerolaga.
Radi se najvjerovatnije o novoj infekciji, premda se ne može isključiti niti reaktivacija stare infekcije.

biba31

Hvala Vam na odgovoru ali zamolila bih Vas za još jedan!
Iako predpostavljate da se radi o novoj infekciji zanima me koliko dugo je ipak moguće nositi virus u sebi (suprug ili ja) a da isti ne izaziva promjene niti u vidu papa testa niti u vidu kondiloma.
Hvala na odgovoru i Vašem vremenu!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, u obzir dolazi i reaktivacija stare infekcije kao i nova infekcija.

laura_2

postovani!!
vec kojih 6 godina imam kondilome
prije 5 godine bila su svega dva-tri. Uslijedila je trudnoca u kojoj su buknuli i bilo ih je nemoguce prebrojati.
Nakon trudnoce su se rascistili na desetak komada
prije 2 godien uslijedila je nova trudnoca i na srecu broj se nije povecao
svi papa testovi uredni, zadnji radjen prije 6 mj.
moja ginekologica ne pridaje nikakvu vaznost kondilomima
dali bi se ja trebala zabrinjavati oko njih i kaj mi je napraviti?
hvala

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, kondilome treba tretirati podofilinom, krioterapijom, ili ih kirurški izrezati ili uz pomoć ECG metode.
Suludo je da neko ima kondilome godinama i da se ništa ne čini po tom pitanju.