Kontracepcija

Marin

U vezi sa svojom djevojkom sam vec 6 mjeseci, imamo 17 godina, oboje smo nevini sto se sexa tice,te odlucili smo imati odnos. Naravno da nam je jako vazna sigurnost u sexu i ja Vas pitam koja bi bile najbolja zastita za dvoje mladih ljudi.
Da li je potrebno da ona ide ginokologu prije odnosa, pa da se savjetuje s njim/njom, da li je tijekom prvog odnosa bolje korisiti kondom ili pilule, koliko prije odnosa se pilule moraju poceti piti, koje pilule su najsigurnije i ne uzrokuju debljanje, također me zanima da li se istovremeno mogu korisiti pilule i kondom? Koja vrsta (marka) kondoma je najbolja? Sta znaci; SPERMICIDNI OVLAŽIVAČ koji sadrži NONOXYNOL 9. Hvala!

Doc dr. sc. S. Kupešić

Poštovani Marine,
Zahvalujem na Vašim pitanjima.
1. Kontracepcijske pilule se počinju piti petog dana menstruacijskog krvarenja, te se na taj način postiže visoka sigurnost.
S obzirom da se radi o mladoj djevojci najčešće se odlučujemo za Cilest ili Trinovum, ali svaki liječnik će se prije uvođenja terapije osnovnim laboratroijskim pretragama informirati o općem zdravlju pacijentice, te će učiniti kompletnu krvnu sliku, sedimentaciju, koagulogram, jetrene probe i pretrge urina.
3. Možete uz tablete koristiti i barijerno sredstvo (kondom); sva su otprilike istih karakteristika.
4. Spermicidni ovlaživači uz mehanički učinak imaju i tzv. spermicidni učinak (kemijski), što znači da "uništavaju" motilitet spermija u ženskom reprodukcijskom sustavu.
Puno sreće i čestitke za odgovorno ponašanje.