KONTRACEPCIJA

ANA

Mozeti li mi molim Vas reci da li i kakvu opasnost predstavljaju kontracepcijske pilule. Da li je moguce da kasnije mogu biti uzrok pobacajima ili mozdanom udaru hvala

Doc dr. sc. S. Kupešić

Poštovana,
Niskodozažne oralne kontracepcijske pilule mogu se koristiti tek nakon pregleda i cjelovite laboratorijske obrade. U tom slučaju nus-pojave koje oralni kontraceptivi mogu uvjetovati svedeni su na minimum. Ukoliko se procijeni hiperkoagulabilnost krvi i povećani rizik embolizma, takvim pacijetnicama nećemo savjetovati ovaj vid kontracepcije. Što se tiče spontanih pobačaja, niti jednom kliničkom studijom nije ustanovljen povećani rizik spontanog gubitka trudnoće nakon korištenja oralnih kontraceptiva ukoliko je pacijentica učinila preporučenu tro do šestomjesečnu pauzu prije planiranja željenog začeća.