Kontrakcije u IVF

Ana

Poštovana dr.Kupešić
U drugom bezuspješnom pokušaju ostvarenja trudnoće IVF (icsi) postupkom nakon uspješnog ET sljedili su dani iščekivanja, uz redovitu terapiju Progesteron amp.,+ Utrogestan tbl.,+ Andol 100, + Apaurin2mg.p.p imala sam svakodnevna kontrakcije.
Pa Vas molim da mi pomognete savjetom u vezi kontrakcija.

Doc. dr. sc. S. Kupešić

Poštovana,
Nažlost, specifičnog lijeka koji bi utjecao isključivo na kontraktilnost maternice nema,pa se u tu svrhu koriste preparati Utrogestana (mikroniziranog progestrona) koji ima sedirajući učinak na maternicu, a po potrebi je moguću ordinirati i Diazepam /npr. Apaurin/. Ponekad se odlučujemo i za intramuskularne pripravke progesterona koji se mogu davati u zajedništvu s vaginalnim supositorijama.