Kratka menstruacija

cp128

Dobar dan!
Zanima me koji mogu biti uzroci kratke menstruacije. Obicno mi menstruacija traje 5-6 dana, međutim sada nakon 3. dana nema vise krvarenja. Prva 2 dana je bila obilnija kao i inace, 3. dan malo manje i sada vise nista. Spolno sam aktivna, uvijek koristimo zastitu (kondom), ali svejedno me strah trudnoce. Moze li trudnoca biti uzrok tome ili nesto drugo? Unaprijed hvala!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, menstruacije ne moraju uvijek biti istog intenziteta i duljine trajanja. Sve ovisi o djelovanju hormona na endometrij. Ukoliko imate odnose, za svaki slučaj uradite test na trudnoću.

Anilokin135135

Poštovani,
U prvom mjesecu sam dijagnosticirana s kroničnom upalom jajovoda gdje sam trebala biti hospitalizirana ali sam ipak odlučila otići kući na liječenje. Još uvijek nisam bila na pregledu jer ga je ginekolog otkazao jer sam bolovala od mononukleoze. Prošli mjesec mi je menstruacija uranila dva dana, trajala 6 kao i inače. Bila je nešto oskudnija i tamnija što sam pripisivala ogromnom stresu i nedavnom uzimanju terapije. Svejedno sam napravila test koji je bio negativan, jer sam imala nezaštićeni spolni odnos dva dana prije ginekološkog pregleda kod specijaliste. Menstruacija ovaj mjesec je kasnila dan-dva i trajala 4 dana. Količina krvarenja je bila normalna, kao i boja krvi. Spolni odnos nisam imala već dva mjeseca. Bolovi od upale su znatno manji odkada sam se počela kretati ali se javlja bol u preponi. Već dva tjedna uzimam Macmiror complex kapsule, sutra je zadnja. Zanima me da li su inače takve varijacije menstrualnog krvarenja uobičajene s obzirom da mi krvarenja stalno traju po 6 dana?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, menstruacije ne moraju uvijek biti istog intenziteta i duljine trajanja. Normalno je da variraju.

Anilokin135135

A da li bi također partner trebao uzimati terapiju? Nedavno sam naišla na tu informaciju da onda moja terapija nema smisla ako se i partner ne lijeci. Doktorica i specijalista mi nisu ništa napomenuli.

Ivo Balenović, dr. med.

Ovisi o uzročniku upale. Ukoliko se u brisevima dokaže spolno prenosivi uzročnik, tada je potrebno liječenje oba partnera.

martad12

Poštovani,

Zadnja 3 ciklusa primjetila sam da su mi menstruacije kraće i blaže nego inače.
Inače traju 5 dana srednje obilne prva dva dana sa ugrušcima.
Sada traju 3 dana blago krvarenje bez ugušaka.
Uradila sam test za trudnoću i negativan je.
Pijem duphaston 15-25 dan radi regulacije ciklusa i pokušavam ostati trudna ali bezuspješno već skoro godinu dana.
Koji je razlog promjena u menstraciji?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, terapija duphastonom utječe na obilnost krvarenja.

Beogradjanka

Postovani doktore,
Ukratko pre godinu dana kiretaza, bakterija, papa 3, biopsija nalaz hronicna upala materice. Od kiretaze su bile ok menstruacije, medjutim desava se skoro svaka, da se kao ''muci'' dok krene. Mrljavi tamna krv po 2 dana i onda krene ili krene i nema je 2 dana i onda nastavi. Da napomenem da me poslednje 2 menstruacija grudi tako jako bole od ovulacije i ne staju do menstruacije. Sta mislite o cemu se radi i ako je uzrok disbalanas hormona sta njega uzrokuje?

Ivo Balenović, dr. med.

Savjetujem da odredite hormone. Disbalans može nastati zbog stresa, pretjeranog, fizičkog napora, gubitka u tjelesnoj težini, zbog poremećenog rad štitne žlijezde (hipo ili hipertireoza).

Malena1809

Poštovani,
ciklus mi varira od 24 do 30 dana. Inace mi je menstruacija obilnija prva 3 do 4 dana, crvena, a jos najmanje 2 dana imam ili spotting ili malo manju smeđu menstruaciju. Ovaj mjesec je dosla na vrijeme, ali je trajala samo 3 dana kao normalna i 4. dan samo spotting, nakon toga više ništa. Spolno sam aktivna, pa me zanima bi li trebala obaviti test na trudnocu ili nešto drugo moze biti uzrok kratke menstruacije? Takoder da napomenem, ovaj mjesec mi je bio jako stresan.
Srdačan pozdrav.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, ne mora svako menstruacijsko krvarenje biti istog intenziteta i dužine trajanja. Za svaki slučaj možete uraditi test na trudnoću.

Malena1809

Postovani,
Zahvaljujem na odgovoru.
Narucila sam se kod ginekologa ovaj tjedan,
No citala sam na internetu ako za vrijeme menstruacije postoje oni komadici tkiva da je trudnoca iskljucena. Je li to istina?
Srdacan pozdrav

Ivo Balenović, dr. med.

To je točno, krvarenje u ranoj trudnoći je oskudno.