Simptomi rane trudnoće ili pobačaj?

bubamara_5

Poštovani doktore,
zadnja menstruacija bila je 27.11. Naglasavam da imam PCOS i iznimno neredovite cikluse. Ovulacija je otprilike bila 17.12. Prije tjedan dana primijetila sam rozi iscjedak (pretpostavljam implantacijsko krvarenje). 2 dana nakon radila sam Clear blue digitalni test koji je bio pozitivan i označavao 1-2 tj. U utorak sam imala jednu stresnu situaciju pa sam dobila blage grceve i smedji iscjedak. Taj iscjedak nastavio se pojavljivati, u blagim količinama, i svjetlijoj nijansi, ne stalno vec povremeno, primjerice samo navecer u nekoliko tockica sve do petka. U petak sam dobila Utrogestan 3x2 vaginalno, a doktor na hitnoj mi je utvrdio spontani jer se navodno na ultrazvuku vidi mjehuric od "samo" 3 mm i on smatra da to nije plod jer bi trebao biti veći nego krvna žila. Vidio mi je i folikul u lijevom jajniku za kojega on tvrdi da to u trudnoći nije normalno. Recite mi koje je Vaše mišljenje? Idući tjedan vadim betu hcg, no muči me ova njegova izjava. Iscjetka više nemam. Grčeve blage i neznatne. Grudi su mi bolne i bazalna temperatura i dalje je blago povišena. Test na trudnoću i dalje je pozitivan.
Hvala!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, u početnoj trudnoći normalno je da se ne vidi plod. Prvo se vidi gestacijski mjehur (otprilike tri tjedna nakon oplodnje), a zatim žumanjčana vreća i na kraju plod (tjedan dana nakon toga). Vrijednost beta hcg-a mora biti iznad 1500 ij da bi se uzv vidjela trudnoća. U početku trudnoće se na jajniku mora vidjeti žuto tijelo koje nastane nakon ovulacije i luči hormon progesteron koji 'čuva' ranu trudnoću, dok se ne razvije posteljica koja preuzme tu ulogu.

bubamara_5

Doktore, danasnji nalaz bete je 20.4. Trebam li se pomiriti sa lošim rezultatom ili još uvijek možda ima nade?

Ivo Balenović, dr. med.

Trebalo bi ponoviti betu za dva dana, iako nalaz (20,4 ?) nije obećavajući obzirom na sve što ste naveli.