Krioterapija

Irel

Poštovani, bila sam na krioterapija zbog CIN1 i zanima me koliko dugo ne smijem imat odnose?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, idućih tjedan dana apstinirajte od odnosa.

Irel

Dakle nema potrebe čekati da prođe sljedeće mjesečnica ili 6 tjedana kako sam čitala po stranicama?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, ispričavam se na nejasnom odgovoru. Nisam računao na ciklus u kojem je rađena terapija. Mislio sam nakon nastupa iduće menstruacija.

Irel

Obzirom da je doslo do nejasnoce, danas sam imala odnos odnosno 8 dana nakon krioterapije moze li to imat nekakve posljedice i trebam li se mozda obratit svom ljecniku?

Ivo Balenović, dr. med.

Ne može se ništa dogoditi i nije potrebno otići liječniku. To je samo preporuka prevencije radi.

Lucija1234567

Postovani,
Nakon sljedece menstruacije moram na krioterapiju zbog CIN-a i zanima me par stvari o tom postupku.
Isla sam malo citati o tome i na jednom forumu sam naisla na komentar da je gospoda bila cetiri puta na krioterapiji te kada je dosla kod novog ginekologa kazano joj je da krioterapija nije pametna jer se abnormalne stanice mogu nastaviti siriti a da se ne moze vise pratit to sirenje. Zato zelim vase misljenje prije nego odem.
Takoder, cetiri puta je morala na terapiju pa me sad zanima je li uvijek za ocekivati vise tretmana?
I zadnje, mogu li koristiti kontacepcijske pilule bez obzira sto idem na to i koliko se ne smije imati odnose? Ovdje vidim da pise tjedan, a na nekoj stranici sam procitala 3 do 4 tjedna.
Puno hvala i lijep pozdrav

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, krioterapija zauzima istaknuto mjesto u liječenju promjena na vratu maternice zbog brzog i efikasnog terapijskog učinka koju ne prate dodatne komplikacije. Učinak liječenja je vrlo visok i iznosi od 70 do 90 posto. Do negativizacije na virus dolazi kod 80 posto žena koje su bile podvrgnute intervenciji. Zahvat je kratkotrajan i bezbolan i traje do 10 minuta. Promjene koje se mogu liječiti liječenje zamrzavanjem su: ektopija (tzv. 'ranica'), ASCUS (atipične stanice), i CIN 1. Kontracepciju možete koristiti.