Spermiogram - nalaz

Mory

Poštovani,

S obzirom da forum Urologija nije u funkciji, molila bih Vas za pojašnjenje nalaza spermiograma.

Volumen 5.6ml (ref. vrijednost >=1.5ml)
Likvefakcija <60min (ref. vrijednost <=60min)
Boja bjelkasta
Viskozitet normalna
Ph 8.0 (ref. vrijednost 7.2-8.5)
Aglutinacija ne
Leukociti ne
Ukupan broj spermija 675.78 (ref. vrijednost >=39 milijuna)
Koncentracija spermija 120.67 (ref. vrijednost >=15 milijuna/ml)
Pokretljivost spermija 70% (ref. vrijednost >=40%)
Progresivno pokretni 59 (ref. vrijednost >=32%)
Neprogresivno pokretni 11
Nepokretni 30
Morfološki pravilni 12% (ref. vrijednost >=4%)

Ne razumijem ove vrijednosti 675.78 i 120.67 pa ako mi možete objasniti što točno znače.

Hvala Vam unaprijed.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, niti meni to nije jasno. No, ako se radi o konačnim brojevima onda je ukupan broj i koncentracija niža od normale. Najbolje da pitate laboratorij gdje je rađen nalaz.

Mory

Poslat ću upit laboratoriju..
Jedino logično bi mi bilo da je podatak u milijunima.. Ne znam samo da li je moguć tako veliki broj spermija u uzorku?

Mory

Dobila sam odgovor od laboratorija, radi se o milijunima što bi značilo da je ok onda.
Kako Vam se sada čini sveukupan nalaz te da li je morfologija od 12% zabrinjavajuća?

Ivo Balenović, dr. med.

U tom slučaju nalaz je potpuno uredan. Pravilna morfologija iznad 12% je zadovoljavajuća.