Krvarenje u ranoj trudnoći i trombofilija

andrra.susanj11

Poštovani, trudna sam 6+4 tt. Od 5tt imam krvarenja, tamno smeđe boje, imala sam hematom, sada se vidi u tragovima, ali krvarenje je tu. Kako mi je jučer na pregledu rečeno da uzimam i andol 100 zbog mutacija koje imam PAI1 homozigot, dobila sam jače krvarenje nakon 1 popijene tablete. Dali to može imati veze i dali smatrate da trebam nastaviti sa Andolom? Inače koristim i 3x2 Duphaston i mirujem. Hvala vam.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, krvarenje u ranoj trudnoći se javlja u oko 40% trudnoća, a da nije povezano s spontanim pobačajem. Andol 100 nema utjecaja na to. Nastavite s terapijom i mirujte.

Marina26

Poštovani,

Molim vas za mišljenje. Danas sam bila na pregledu kod ginekologa i rekao mi je da imam retrokorijalni hematom 7x6 mm, a plod je velik 3mm. S obzirom da mi je krvna slika losa dao mi je da pijem željezo i moram na dijabetičku dijetu ali ništa mi drugo nije rekao za hematom a brine me to jako. Trudna sam 6 + 4. Sto mi je činiti?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, u ovoj fazi trudnoće potrebno je mirovanje i terapija Duphastonom. Hematom će se vremenom isprazniti i resorbirati. Nema razloga za brigu.

Marina26

Poštovani doktore,

Hvala na odgovoru međutim ništa mi doktor od navedenog nije rekao niti prepisao. Sto točno znaci mirovanje? Mogu li normano nastaviti raditi ( uredski posao)? Ili se misli samo na fizičku aktivnost? Također, koliko je razina šećera 5.3 strašna?

Ivo Balenović, dr. med.

Izbjegavajte dizanje tereta i teže tjelesne napore. Vrijednost od 5,3 je minimalno povišena za trudnoću, ali to ne može imati nikakvog štetnog utjecaja. Bilo bi dobro ponoviti vrijednost šećera na tašte. Ukoliko bi i dalje bio iznad gornje granice savjetujem OGTT.

Marina26

Poštovani doktore,

Zbog ponovnog krvarenja u ranoj trudnoći u ponedjeljak sam završila na Hitnoj i od tada sam na bolovanju tj mirovanju. Naime, od trenutka kada sam saznala za trudnocu bila sam na tri ultrazvuka 6.9 zbog jakih bolova i zbog sukrvice, 15.9 kontrolni pregled te 20.9. Zbog krvarenja ponovo ultrazvuk te moram ponovo na pregled za 7 dana. S obzirom da sam ja tek na početku trudnoće a već sam u manje od 15 dana napravila 3 ultrazvuka koliko je to štetno za plod s obzirom da me čekaju još ultrazvuci u idućih 8 mj. Trudna sam 7+3 ali mi je jučer doktor reko da je trudnoća zapravo manja za jedan tjedan. Hvala

Ivo Balenović, dr. med.

Ultrazvučni pregledi ne mogu štetiti trudnoći, niti plodu.

Marina26

Poštovani doktore,

Imam još jedno pitanje. Idem na CB kod ginekologa 12.10. te me zanima da li ti brisevi uključuju briseve na listeriju? Naime, imala sam proljev 23.9 te danas 30.9 pa me strah da to nije simptom listerije. Koliko su ceste infekcije s listerijom? Oprostite na tolikim pitanjima.

Ivo Balenović, dr. med.

Bris na listeriju ne radi se rutinski.

Lora20

Poštovani,
trudnica sam u prvim tjednima, ZM 14.5. Pozitivan test na trudnoću 13.6. Unazad dva dana kod brisanja rastezljiv iscjedak žuto roskaste boje, danas kod brisanja krv. Također cijelo vrijeme bolovi kao predmenstrualni. Ovo mi je druga trudnoća, prva sa porodom bila 2017.g. Ginekolog me može primiti tek 4.7. Molim Vas daljnju uputu