laparaskopija

ana

Poštovan gdjo. Kupešić,
Ka prvo ,sve pohvale za tim koji je pokrenio ideju o relizaciji jedne ovakve WWW stranice.
Nažalost moje pitanja se ne odnosi na neplodnost više,naime imam 30 godina i nisam rodila ni jedno dijete i prije 5 mjeseci imala sam operaciju pri kojoj je učinjena histerektomija i obastrana adneksektomija zbog carcinoma jajnika Ib klas stadija.
Moja pitanja glase zbog čega moram raditi laparaskopiju i da li je moguća transplatacija ovih .

Srdačan pozdrav!

Doc. dr. S. Kupešić

Poštovana gospođo,
Indikacija za operativno odstranjenje jajnika i maternice (ca jajnika I b stupnja) zahtijeva redovite kontrole i nakon provođenja samog zahvata. Liječnik je savjetovao laparoskopiju kako bi se uvjerio u izostanak tzv. recidiva bolesti. Ovim zahvatom uz pomoć optičke kamere, ne samo da će pretražiti teško dostupne dijelove male zdjelice, već će pretražiti i površinu jetre i uzeti uzorke (biopsija) dostupnih limfnih čvorova. Također će se uzeti i uzorak ispirka trbušne šupljine, koji će se potom citološki pretražiti. Mišljenja sam da postoji razlog za planiranje laparoskopije, te da u budućnosti morate činiti i redovite transvaginalne ultrazvučne pretrage metodom doplera u boji kako bi se što ranije otkrilo eventualno stvaranje tzv. tumorskih implantata (recidiva primarne bolesti), te raditi tzv. tumorske markere (Ca 125) koji mogu bilježiti porast ukoliko se bolest počinje ponovno pojavljivati.
U prethodnom sam tekstu navela sve moguće komplikacije, ali valja napomenuti da rani stadij bolesti (kao u Vašem slučaju) liječen suvremenim metodama ima vrlo dobre izglede za oporavak ukoliko se slijede upute liječnika. Što se tiče planiranja metoda tzv. pomognute oplodnje, za sada u svijetu nije razrađena tzv. transplantacijska tehnika, ali u nekim ustanovama u SADu se prije planiranja operativnog odstranjenja jajnika isti mogu pohraniti i zamrznuti za provođenje (još uvijek eksperimentalnih tehnika) uzgoja jajnih stanica "in vitro". Za sada kako rekoh - samo eksperimentalno, ali za očekivati su značajni pomaci i u ovom segmentu humane reprodukcije.
Puno sreće u daljnjem liječenju.

ana

Poštovana gđo Kupešić !

Najljepše Vam se zahvaljujem na brzom odgovoru i stručnom objašnjenju . Uz poštovanje , srdačan pozdrav !