Lekovi i planiranje trudnoce

Dubravka86

Poštovani,
ustanovljen mi je spazmicni kolitis, ako sam dobro razumela nervozna creva.
Doktor mi je prepisao da mesec dana pijem nolpaza 20mg, 20 dana flobian kapsule i 6 nedelja Colospa retard kapsule.
Ja planiram trudnocu, pa sam htela da vidim koliko su ovi lekovi problem, koliko nakon ispijanja terapije treba da sacekam da ne bi bilo rizika po trudnocu.
Pitala sam doktora, koji je rekao da ako ostanem trudna prestanem da pijem, da ne stete nista, al da budem iskrena nije mi delovao ubedljiv.
Vama verujem, pa sam zelela da ipak budem sigurna i da pitam.
Hvala puno unapred.
Pozdrav.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, nema dokaza da bi inhibitori protonske pumpe (Nolpaza) i spazmolitici (Colospa) u terapijskim dozama mogli štetiti trudnoći. Ipak, u prvom tromjesečju trudnoće je najbolje izbjegavati lijekove. Kada završite s terapijom (mjesec dana) slobodno možete početi raditi na trudnoći. Ukoliko do trudnoće dođe i ranije (za vrijeme uzimanja terapije) ne može naškoditi trudnoći.