Menopauza i problemi

123zorica

Imam 49 godina i ne dobivam menstruaciju vise od 2 godine.Od tada imam probleme sa bolovima u ksotima , misicima sa kilama nesanicom Ali najgora mi je suhoca vagine Muci me godinama tako da ne mogu da upraznjavam sex .Prosle godinezbog toga su pocele ceste upale besike 5 u godini sa tim da me stalno dole peklo i kad je upala i kad nije Na kraju urolog i ginekolog mi prepisuju estriol kremu 15 dana svaku vece i poslije 2 puta sedmicno.Brzo mi je bilo bolje Da bi poslije 4-5 mijeseci urolog rekao da ne treba vise da ce mi samo naskoditi Evo 4 mijeseca pokusavam bez kreme Stavila sam je za 4 mijeseca samo 7 puta To je 1 u 10 ili 15 dana.Opet je pocelo da me pece i pojavilo mi se bijelo pranje Gusto je i bijelaksto izlazi kod neprezanja Duzeg hodanja.Otisa sam kod svog ginekologa koji je pogledao samo povrsinski Nije radio ultrazvuk Kaze ne vidi nista i da moram da nastavim sa estriol kremom2 puta sedmicno Da se javim u januaru tad je vrijeme normalnoj godisnjoj kontroli.Moje pitanje je da li estriol krema ako se koristi 2 puta sedmicno na duze vrijeme moze da naskodii ili dijeluje ipak samo lokalno kako kaze moj ginekolog Da li je to bujelo pranje normalno i kako ga ginekolog nije video...Da li postoje neke druge kreme bez hormona koje isto tako mogu pomoci Hvala vam unaprijed

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, Estriol krema ne može štetiti ako se upotrebljava prema uputama. Pojačan bijeli iscjedak može biti posljedica gljivične upale. U tom slučaju potrebna je terapija nekim od antimikotika (Canesten, Plimycol, Rojazol). Vagisan krema za rodnicu ne sadrži hormone, a pomaže u prevenciji nadraženosti i upale rodnice.

123zorica

Postovani dr HVALA VAM PUNO na odgovoru.Ako moze jos jedno pitanje Estriol krema koju ja koristim samo za vanjsku upotrebu da li moze dugo da se koristi 2 puta sedmicno ili je bolje 1 sedmicno Da li moze na duze vrijeme I posto sam ja bila kod ginekologa zbog tog bijelog pranja On nije radio ultrazvuk ali je napravio manji pregled i kaze da je sve ok , hvala bogu .Ali ja i dalje osjecam to bijelo pranje Moze li ono u menopauzi biti normalno.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, Estriol krema se može koristiti duže vrijeme. Uobičajena primjena je dva puta tjedno, ali se može koristiti i jednom tjedno. Bijelo pranje je uobičajena pojava i odnosi se na sekreciju sluznih žlijezda rodnice. Normalan vaginalni iscjedak je bjelkast, ponekad blago žut. Ako dođe do upale postaje gust, neugodno miriše i u pravilu je tamniji. Ako nisu dokazane patogene bakterije u iscjetku, onda je pojava bijelog pranja normalna.

123zorica

Postovani dr hvala vam velika.Pocela sam evo vec 4 mjeseca da stavljam estriol kremu 1 ne.djeljno ili 1 u deset dana.Ali evo vratio mi se osjecaj da dole pece .Na one stapice sam kontrolisala urin i hvala bogu je .Izgleda da cu morati ipak 2 puta sedmicno da stavljam kremu ..Ali ne stavljam punu dozu i ne unutra samo malo na vanjski dio :Moram povecati unos vode da ne bi dobila urinarnu infekciju .A ne znam koliko je normalno vode pite Ja pokusavam da podjelim 1,7l na cijeli dan i mozda u noci da popijem 1 casu vode .Da li je to normalna kolicina ili treba manje ili vise piti Inace pijem samo vodu i jednu kafu na dan Hvala vam puno.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, unos vode ovisi o potrebama organizma, a to je promijenjivo. Voda se gubi mokrenjem, znojenjem, disanjem, stolicom... Količina koju ste naveli sasvim je dovoljna, ukoliko niste izloženi pojačanom gubitku vode drugim načinom (npr. znojenje prilikom pojačane tjelesne aktivnosti)