Menstruacija

Verica123

Postovani dr
Menstruacija mi traje 3 do 4 dana i tacna je u dan svaki mjesec. Jedino kada prestane posle ta 3 do 4 dana, par dana nema nista i posle dva tri dana pojavi se smedjaksti iscjedak, nekada i prava krv..traje par sati i potpuno prestane..Da li je to normalna pojava ili neki problem?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, vjerojatno je u pitanju disfunkcionalno krvarenje zbog hormonske neravnoteže. Nije ništa opasno, ali savjetujem da uradite analizu hormona.

Bachata

Poštovani doktore,
Imala sam spontani (7t+6d) 28.5.2020.g, nakon toga sam dobila urednu menstruaciju 24.6 do 1.7, međutim nakon toga na obris sam imala 27.7 dva dana i krenile su tek 6.8 i trajale do 14.8 te 20.8 opet se pojavilo na obris i od 4.9 mi traju i dalje. Bila sam na pregledu i danas me moja ginekologica naručila da mi prepiše duphastol kako bi mi zaustavila krvarenje. Nezz da li je bitno napomenuti kako sam u mj dana smršavila 8kg? Ono što me zanima je to.... Obzirom da želimo krenuti ponovno na bebu da li je ovo neki problem s terapijom jer i prije trudnoće sam znala piti duphastol jer mi je znalo biti manjak progesterona?
P. S. Utvrdilo se nakon spontanog da imam 3 mutirajuća gena i da ću u idućoj trudnoći morati piti terapiju za zgrušavanje krvi jer imam ugruške prilikom menstruacija a i zbog toga je (kako su mi rekli 90%) došlo do 1.spontanog pobačaja. sad

Jako me strah sada svega jer zaista želimo bebu zato se ispričavam odmah na podužu poruku sad
Zhvaljujem se happy

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, uzmite terapiju (Duphaston) kako Vam je liječnik propisao i slobodno radite na trudnoći. kada dođe do trudnoće, obzirom na nalaze, biti će potrebna antikoagulantna terapija.

Verica123

Radila sam sve hormone, sve je u granicama normale..Sta po Vama moze biti drugi uzrok..da li to moze biti uzrok neplodnosti?

Bachata

Zahvaljujem puno
happy

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana Verica, budući da imate redovite cikluse ( a i hormoni su uredni) nema razloga da bi bilo poteškoća u ostvarivanju trudnoće. Krvarenje koje ste naveli je možda ovulacijsko? Ono se javlja oko sredine ciklusa, oko 14. dana (kod Vas je možda malo prerano?)

Verica123

Hvala Vam

Ivo Balenović, dr. med.

Nema na čemu.

Bony_tina

Poštovani imala sam menstruaciju 31.7,pa je kasnila 12 dana i pojavila se prošlu nedjelju 6.9 trajala je 3 dana i bila malo slabija nego prošle dvije imala sam simptome pms ali slabije nego inače grudi su me prestale boliti nakon početka krvarenja .Danas navečer sam primjetila opet početak krvarenja ,znači bila sam bez menstruacije 4 dana i sad je opet počelo.Po mom menstruacijskom kalendaru na ovaj dan prije dva tjedna sam imala znakove ovulacije (iscjedak, visoko vrat maternice itd )pa sam se iznenadila da sam dobila u nedjelju.
napravila sam test na trudnocu nakon kašnjenja i bio je negativan.Malo sam prestrašena jer ne znam šta bi ovo sad trebalo biti .U ponedeljak idem kod ginekologa ali da pitam tu ..

Bony_tina

I samo da se nadovežen na prethodno pitanje .Imam 41 godinu ,ciklusi mi traju od 24 do 28 dana .
Izvinjavam se na smušenom postu.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, vjerojatno je u pitanju disfunkcionalno krvarenje zbog slabije funkcije žutog tijela. Žuto tijelo nakon ovulacije (u drugoj fazi ciklusa) luči hormon progesteron. Kada se ne luči dovoljno progesterona može se javiti oskudno krvarenje u drugoj fazi ciklusa. Liječi se primjenom getsgena (progesterona) u drugoj fazi ciklusa.

Bony_tina

Hvala na odgovoru ali šta nije 8 dan ciklusa prvi dio ciklusa?Ako je menzes bio prošli tjedan?Danas sam pogledala i još uvijek imam smeđi iscjedak a na 10 danu se nalazim po mome menstrualnom kalendaru?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, nisam baš pohvatao datume, ali u pitanju je disfunkcijsko krvarenje. Ono nastaje zbog hormonskog disbalansa. Može biti prije menstruacije (zbog slabije produkcije hormona progesterona), može se nastaviti nakon menstruacije (zbog produljenog lučenja progesterona) ili može biti u sredini ciklusa (zbog ovulacije).