Menstruacija nakon kiretaže

Morinho18

Menstruacija mi nakon kiretaže nije došla 60 dana. Trudnoća je bila blizanačka, nakon umjetne oplodnje. Imam 38 godina. Nikad mi nije izostala menstruacija otkad pamtim za sebe. Pobačaj je bio u sedmom tjednu trudnoće, a kiretaža negdje u desetom tjednu.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, potrebno je učiniti uzv pregled i analizu hormona. Ako menstruacija nije nastupila nakon 60 dana, može se raditi ili o trudnoći ili o hormonskoj neravnoteži.

Morinho18

Hvala.
Bila sam na Uzv. Trudna nisam sigurno. Endometrij je iznimno tanak, 4 mm. Imala sam ovulaciju i sve simptome da ću dobit menstruaciju, ali nije nastupila. Nitko mi nije predložio da vadim hormone.

Ivo Balenović, dr. med.

Uradite analizu hormona. Ako su oni u granici normale moguće da se radi o Ashermanovu sindromu. Do njega može doći zbog oštećenja endometrija.

Morinho18

Hvala puno. Uistinu imam bolove u vrijeme menstruacije, praktički točno u datum kad bi trebala biti, a onda izostane. Ne mogu vjerovati da mi to nitko nije rekao, bila sam u nekoliko ginekologa. Hvala još jednom, napravit ću kako ste mi rekli.

Ivo Balenović, dr. med.

Nema na čemu.

Morinho18

Samo da Vam javim, bili ste u pravu.
Koliko je moguća trudnoća nakon Ashermana?

Ivo Balenović, dr. med.

Ovisno o težini Ashermana. Priraslice unutar materišta mogu se razriješiti histeroskopski. Nekada do trudnoće može doći spontano i bez komplikacija, ponekad je potrebna hormonska terapija radi obnavljanja endometrija, i eventualno IVF postupak.

Morinho18

Težak oblik je bio. Ipak, liječnici su optimistični.
Želim Vam još jednom zahvaliti, upravo ste me Vi uputili gdje treba.
Nadam se da ću biti dobro.

Ivo Balenović, dr. med.

Biti će sve u redu. Asherman se danas uspješno liječi. Sretno

Morinho18

Menstruacija još nije nastupila. Iako me čeka provjera hormona, budući da opet imam sve simptome ciklusa, a krvarenja nema, sumnja se na oštećenje bazalnog sloja endometrija. Postoji li ikakva šansa za oporavak?

Ivo Balenović, dr. med.

Šansa uvijek postoji. Možda će biti potrebna hormonska terapija neko vrijeme.

Morinho18

Imala sam balon 10 dana, uz hormonsku terapiju (estrofem 2mg 2x2 2 dana, zatim 2x1 3 dana, a onda 1x1 25 dana. Duphaston 1x1 od 20. do 30. dana ciklusa). Nema ništa, ni kapi. Endometrij samo u fundusu maternice 8 mm, u cijelom preostalom kavumu tanak.

Ivo Balenović, dr. med.

Ne mogu ništa prognozirati. Potrebno je pričekati neko vrijeme. Moguće da se endometrij oporavi.

Morinho18

Došlo je ipak do menstruacije nakon histeroskopije i lijekova, a zatim je u potpuno prirodnom ciklusu, bez lijekova, došla redovno druga, na vrijeme. Endometrij je prirodno u ovulaciji bio 6 mm. Je li prerano za pokušaj trudnoće samo dva mjeseca od histeroskopije i je li mi potrebna dijagnostička histeroskopija prije pokušaja?

Ivo Balenović, dr. med.

Možete raditi na trudnoći. Ako se uspostavio ciklus trudnoća je moguća.

Morinho18

Dragi doktore, prije svega Vam želim zahvaliti, još jednom, jer ono što ste vidjeli Vi virtualno, brojni nisu ni nakon nekoliko ultrazvučnih pregleda i nabrajanja niza očitih simptoma.
Trudnoća se međutim, ne ostvaruje. Nije mi uspio ni IVF, ni FET, unatoč blastocistama. Bojim se da je šteta trajna, menstruacija mi nije kao nekad, uglavnom je oskudna. Endometrij samostalno dođe do 6.5 - 7 mm. U IVF-u, s lijekovima, je bio 8 mm. Na dijagnostičkoj histeroskopiji, utvrdili su da je sve uredno, uključujući endometrij.
Budući da su se plodovi zadnji put primili isprve, a sada ništa ne ide, Vas molim za savjet. Ako endometrij dođe do 8 mm, bez obzira na lijekove, znači li to da ne može biti uništen bazalni sloj? Je li bitna i kvaliteta endometrija? Mogu li kako popraviti njegovu vaskulariziranost? Dijagnostička histeroskopija nije rekla da je vaskulariziranost problem; rečeno mi je da je posve normalan. Ako ne ide, možda mi je surogat jedina opcija, a ne znam kako utvrditi kada je kraj? Liječnici me ovdje uvjeravaju da nije gotovo, no ne znam kako to mogu znati.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, budući da endometrij naraste do 8 mm, bazalni sloj nije uništen. Žene koje su imale neuspjeh u IVF postupcima, mogu biti kandidati za novu metodu - 'endometral scratching' (grebanje endometrija). Prema nekim radovima na taj se način može poboljšati vjerojatnost implantacije. Na koji način, nije do kraja razjašnjeno. Smatra se da se radi o pojačanoj proizvodnji bijelih krvnih stanica i faktora rasta na mjestu 'ogrebotine' ili pojačanoj ekspresiji gena odgovornih za implantaciju.

Morinho18

Imam daljnje, čudne probleme. U ovulaciji je narastao endometrij samostalno, bez ikakvih hormona, na 8.1 mm. Bio je idealan, trolinijski. Sreći nije bilo kraja. Daljnjim praćenjem, samo dva dana nakon, odmah po prolasku ovulacije, endometrij je pao na 6.1. Žuto tijelo je vidljivo na ultrazvuku. Kako je to moguće, da se endometrij smanji?! Nije bilo greške u čitanju ultrazvuka, imam slike, od vidnog bujanja do vidnog opadanja.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, 8 mm je normalna debljina endometrija u ovulacijiskoj fazi. U sekrecijskoj ona ostaje ista, samo se mijenja njen izgled i struktura. Dok nema krvarenja, sluznica se ne stanjuje. Ne mogu objasniti tu razliku, ali možda nije mjereno na idealnom presjeku.