Miom

lipa33

Poštovani doktore,
na ultrazvuku abdomena koji je obavljen 1. dan menstruacije pronađen mi je miom 2,5x3 cm, smješten ''straga i dolje'', no na prethodnom ultrazvuku koji je bio prije 2 mjeseca, na 11. dan ciklusa, taj miom nije bio vidljiv. Liječnica koja je radila ultrazvuk smatra da se miom prije nije vidio jer na tom pregledu nisam krvarila kao sada. Preporučila je kontrolu za 2 mjeseca 7. dana ciklusa, a ukoliko se miom bude povećao terapiju Esmyom, budući da ne mislim rađati. Inače imam 38 godina, nisam rađala, a taj miom mi do sada nije pravio nikakve probleme. Molim Vas, da li je moguće da je miom nastao u samo 2 mjeseca i što preporučate kao terapiju? Unaprijed hvala!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne vjerujem da je narastao, nego prije da se nije vidio. Nije velik. Terapiju koju vam je sugerirala ginekologica je dobra.

xxxNinaxxx

Poštovani, obavila sam uzv, na 12. dan ciklusa te mi je otkriven miom od 34 mm. Nalazi se u srednjem sloju maternice "u prednjoj stjenci i lijevo"... Doktor je rekao da ne mogu roditi s istim, te i ako bih bila trudna, da bi došlo do pobačaja. Imam 38 god, nisam rodila. Molim Vaše mišljenje, prema dosadašnjem iskustvu, ako bi došlo do trudnoće, da li bi to stvarno bio toliki problem? Hvala.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, ne može se unaprijed znati kako će miom utjecati na trudnoću. Prema njegovoj veličini i smještaju (srednji sloj) smatram da ne bi trebalo biti problema u trudnoći. Submukozni miomi (unutarnji sloj maternice) koji su čitavi ili većim dijelom u materištu gdje se mora implantirati zametak mogu onemogućiti implantaciju i uzrokovati spontani pobačaj.

M@ja888

Poštovani doktore, imala sam miom veličine 16mm intramuralni na zadnjem zidu. Doktor mi je rekao da je miom mali i da ga samo treba pratiti. U međuvremenu sam ostala trudna, u prvih 17 nedelja miom se nije povećavao, a u 17 nedelji je bio 27mm. Do kad u trudnoći može da raste miom i da li može da pravi problem trudnoći? Kakav se porođaj preporučuje ženam sa miomom?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, obzirom na smještaj i veličinu miom neće imati nikakav utjecaj na trudnoću. Miom nije indikacija za carski rez.