Mogu li..

Mya

Mogu li zatrudniti dok imam HPV, i kakve bi to eventualne posljedice ostavilo na moje tijelo ili na plod?

Doc. dr. sc. S. Kupešić

Poštovana,
sve ovisi o stupnju promjena koji je HPV izazvao. Ukoliko se radi o CIN III ili Ca in situ preporučilo bi se saniranje upalnih promjena prije planiranja zanošenja. U svakom slučaju prije planiranja trudnoće bitno je konzultirati ginekologa kako bi učinio potrebne prekoncepcijske pretrage koje uključuju:
1. Papa nalaz, a po potrebi kolposkopiju i/ili biopsiju
2. tipizaciju HPVa
3. cervikalni obrisak na klamidiju, mikoplazmu, ureaplazmu, aerobe i anaerobe.
Tek nakon uvida u rezultate ovih pretraga možete razmišljati o planiranju trudnoće i porazgovarati o ev. riziku po Vaše i bebino zdravlje.