Moguća trudnoća?

Mali Fikus

Poštovani, trenutno sam na ljetovanju i ne mogu dobiti odgovor pa ću pokušati ovim putem. Pila sam axiru 35 mjesec dana, zadnje dvije pilule iz blistera nisam popila jer sam željela da mi krvarenje prođe što prije zbog mora. U toj pauzi dobila sam krvarenje 3.7., a 5.7. ujutro sam popila prvu pilulu iz novog blistera te nezaštićen odnos s ejakulacijom navečer toga dana. Također je problem što sam umjesto 7 dana, napravila pauzu od 6 dana jer sam krivo izračunala. Po mojim izračunima ovulacija je počela jučer, a ja imam bolove u donjem dijelu trbuha. Postoji li mogućnost trudnoće? Vrlo je rano za test.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, budući da pijete Axiru koja je kontraceptiv, Vi nemate ovulacije i samim time ne postoji mogućnost trudnoće. To što ste skratili ciklus i pauzu neće umanjiti djelotvornost tableta.

Mali Fikus

Zahvaljujem na odgovoru. Također moram napomenuti da sam imala i međukrvarenja (što se nadam da je od Axire) te imam bolove već par dana u donjem dijelu trbuha te me probada u donjem dijelu leđa.

Ivo Balenović, dr. med.

To je bilo probojno krvarenje. Ono se može javiti kod žena koje uzimaju oralne kontraceptive, nije opasno i ne umanjuje zaštitu. Bolovi u donjem dijelu trbuha su toliko nespecifičan simptom da se bez pregleda ne može reći uzrok. Moguće da je od urotrakta, probavnog trakta ili kralježnice. Ukoliko potraju javite se liječniku.

M4C1

Postovani doktore. Imam vec jedno dijete koje jos uvijek dojim, a suprug i ja radimo na drugoj bebi. Menstruacija mi dolazi svakih 30-33 dana. Zadnja je bila 30.06. te mi prema kalendaru treba biti ovulacija sutra. Naime jucer sam bila na pregledu kod ginekologa i ona mi je rekla da nema naznaka ovulacije da je endometrij izgledom kao da je vec bila. Zanima me je li moguce da ne ovuliram ili je stvarno bila ranije? I bi li endometrij bio zadebljan ako nije bilo ovulacije? Posto mi je menst. zavrsila 6.07. Unaprijed zahvaljujem.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, vjerojatno je ovulacija uranila. Pretpostavljam da je endometrij izgledom bio sekrecijski, što je uobičajeno nakon ovulacije. Budući da imate redovne menstruacije, imate i ovulacije. Savjetujem LH trakice u određivanju dana ovulacije.

Martamarta

Poštovani, napravila sam pauzu od uzimanja oralnih kontraceptiva zbog loše krvne slike, a imala sam nezaštićeni odnos bez ejakulacije u rodnicu 28.dana ciklusa. Zanima me je li ikako moguća trudnoća s obzirom da sam čitala da do ovulacije može doći i u tim danima kod produženih ciklusa. Ovo mi je prvi ciklus nakon skoro 3 godine da ne uzimam kontraceptive, a prije toga sam uvijek imala cikluse duže od 35 dana, uglavnom 40-50,nekad i duže. Unaprijed hvala na odgovoru! Lp

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, kod neredovitih ciklusa i u tim danima može doći do ovulacije. Ukoliko niste sigurni, savjetujem postkoitalnu kontracepciju.

Martamarta

Poštovani, hvala vam na odgovoru. S obzirom da je od odnosa prošlo već 4 dana, ne mogu uzeti hitnu kontracepciju. Već tri dana imam simptome nalik žgaravici s pečenjem u prsima što dosad nikad nisam imala pa sam pomalo paranoična, ali mislim da nema druge nego pričekati još koji dan i napraviti test za trudnoću. Nadam se da nije to jer nije bilo ejakulacije unutra, ali s obzirom na da duljinu samog odnosa postoji strah...

Ivo Balenović, dr. med.

Ako nije došlo do ejakulacije, šansa za trudnoću je samo teorija.