Mogući problemi u trudnoći

lala2412

Poštovani, imam 29 godina i trudnica sam, trenutno u 25 tt . Moja trudnoća je do sad teče uredno, nije bilo nikakvih većih komplikacija, osim sitnog krvarenja na samom početku. Moja trudnoća je rezultat IVF (FET), i to ukupno sedmog postupka unutar sustava potpomognute oplodnje. Do 14 tt koristila sam estrofem tablete i crinone gel, a sada koristim duphaston, novalac kapsule i magnezij direkt. Moja ginekologica nije jako zainteresirana oko postavljanja dijagoze i suvislog čitanja nalaza krvi, postoje li ikakve indikacije oko mojih nalaza. Imam potvrđenu "blažu" tromobofiliju - HETEROZIGOT PAI-1 4G/5G I HOMOZIGOT MTHFR 1298C (na humanoj su mi rekli da to nije ništa i da ne treba piti nikakvu terapiju, samo aktivnu folnu iz novalac kapsula), dok mi je zadnja krvna slika došla s povećanim sljedećim vrijednostima: leukociti - 14,1, MCHC - 349 i MPV - 10,7. Moja ginekologica nije na to obraćala pozornost, rekla da su nalazi uredu. Trudnoću vodim i privatno, i čekam sljedeću kontrolu kada ću savjet što i kako. Jako me strah da ne bi moje stanje utjecalo na bebu i ako mogu nešto učiniti, to bi htjela biti prije nego što se bilo što dogodi, a svakako ukoliko treba ću se naručiti i privatno kod hematologa da mi isti točno očita nalaze jer do sada me nitko nije slao na daljnju obradu zbog trombofilijskih faktora, a moja ginekologica to ne želi ni čuti. Hvala unaprijed na odgovoru.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, nema potrebe za terapijom trombofilije jer kod vas postoji samo minimalno povišen rizik za eventualne komplikacije. Leukociti su u trudnoći uvijek povišeni, a prosječna koncentracija hemoglobina u eritrocitu i prosječan volumen trombocita nemaju nikakvog utjecaja na trudnoću.

lala2412

Poštovani, zahvaljujem Vam se na brzom odgovoru.

Ivo Balenović, dr. med.

Nema na čemu.