molim mišljenje

Romeo

poštovana dr. Kupešić

Već sam Vam ranije pisao zbog problema ekstremne oligozoospermije.
Volio bih da pogledate moj zadnji nalaz spermiograma i citologije testisa kojeg sam uradio u Klinici "Vuk Vrhovac" i dadete Vaše mišljenje o šansama za umjetnu oplodnju . Napominjem da je su nalazi supruge u redu.

1.EJAKULAT
Vol. 3.0, likvefak. 540, apst. 6, pH 7,8 st. sperm. vrlo, vrlo rijetka, leukociti vrlo rijetki.
nativno spermiji nisu nađeni, u centrifugatu ejakulata (cijeli vol.) u taloguresusp. s 100 ul medija, u pereparatu guste kapi u svakom v.p. 1.3 spermija, pokretljivost oko 3% loša do osrednja

2. CITOLOŠKI NALAZ TESTISA

Lijevo: SI 2 LZ 2 SD 67 MI 2 Sp 88 Se 500 Sp/Se 0,18
Desno: Sp 171 Se 500 Sp/Se 0,34

Lijevo: dosta materijala u malo krvi, osrednja anizonukleoza Sert. stanica, neke sa bazofilijom citoplazme.
Desno: obilan materijal u malo krvi, jače anizonukleoza Sert. stanica.

Hvala unaprijed na vašem vremenu i odgovoru

Doc.dr.sc. Sanja Kupešić

Poštovani,

Prema navedenom nalazu, radi se o ekstremnoj oligozoospermiji. Postoji mogućnost fertilizacije u postupku izvantjelesne oplodnje metodom ICSI, ali nažalost samo - mogućnost. Naime, treba biti pripravan da na dan punkcije i aspiracije jajnih stanica u ejakulatu nema spermija te treba razmišljati što u tom slučaju napraviti. Trebalo bi prethodno napraviti histološku evaluaciju tkiva testisa te tikvo kriopohraniti, a svakako dogovoriti i alternativnu mogućnost donacije spermija.