Mozaik na grlicu

sajka89

Doktore pitanje da li mozaik na grlicu i ektopija moze da nastane od kiretaze i da li nalaz biopsije to pokaze? Ili ph nalaz pokazuje da li je Cin?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, ektropij i mozaik ne mogu nastati od kiretaže. Ektropij nastaje zbog prerastanja stanica iz endocervikalnog kanala (cilindrične stanice) preko površine vrata maternice. Na površini vrata maternice se nalazi višeslojni pločasti epitel, pa kada ga preraste cilindrični epitel dolazi do promjene koja se naziva ektropij. To se dešava pod utjecajem hormona. Ektropij nije sam po sebi patološki nalaz, ali je to mjesto osjetljivije na razne nokse, budući da stanice nisu u svom 'prirodnom okruženju'. Zbog toga upravo na tom mjestu najčešće nastaju promjene u smislu CIN-a. Biopsija i phd nalaz će pokazati definitivnu dijagnozu.

sajka89

Dobila sam naziv biopsije hronicna upala grlica materice. Od cega moze biti to i moze li se spaliti taj dio grlica?

Ivo Balenović, dr. med.

To je čest nalaz koji je posljedica fiziološkog odgovora stanica na mikroorganizme koji nas okružuju i s kojima naše stanice dolaze u kontakt.