moze li se

franka

Moze li se nekom metodom sprijeciti menstruacija,mislim da je vise ne dobivam ili treba cekati do menopauze?Ako moze gdje se trebam javiti?

hvala,studentica

Doc dr. sc. S. Kupešić

Poštovana,
Reverzibilni prekid menstruacije može se polučiti medikamentoznim putem: neprekinutom primjenom progestagena ili Gn RH analoga ili antagonista. Prvi oblik terapije dovodi do svih oblika maskulinizacije (dlakavost, akne, porast tjelesne težine, mišićavost) te se smatra nepoželjnim i nezdravim, a drugi oblik ukoliko se primjenjuje u obliku depot preparata može izazvati hipogonadizam , pa čak i nastup prijevremene menopauze (uz sve njene simptome, valunge, znojenje, iznemoglost, gubitak snage, osteoporozu). Obje metode mogu se koristiti za liječenje endometrioze, moraju se provoditi uz strogi liječnički nadzor radi toga jer mogu stvarati neželjene posljedice i biti potencijalno štetne za zdravlje. Ireverzibilni prekid menstruacijskog krvarenja može se napraviti i kirurškim metodama: npr histeroskopskom ablacijom endometrija (kauterizacijom) ili operativnim odstranjenjem maternice(histerektomijom). Kao i kod prethodnog, medikamentoznog izazivanja amenoreje ne bih savjetovala niti ovakav kirurški pristup, jer isključuje mogućnost trudnoće. Ne znam zašto u Vašoj životnoj dobi postavljate ovo pitanje, ali nadam se da ga ne postavljate zbog vlastitih problema i želje da prekinete Vaš reprodukcijski ciklus.

franka

ne postavljam pitanje iz nikakvih problema nego cisto onako,htjela bi samo biti bez brige sto se toga tice-kao i mladici.Ali izgleda da nista od toga jer sam mislila da to moze jednostavnije i bez komplikacija.
toliko i hvala na odgovoru