Nadutost nakon laparoskopije

rafaello

Poštovani,
prije 17 dana sam operirala tri ciste na jajnicima (desni jajnik 5cm, lijevi jajnik 3 cm) zbog endometrioze, a gdje su mi pronašli priraslice na crijevu te se vršila resekcija crijeva. Šavove mi još nisu skinuli jer nije zacijelilo do kraja. Stolica mi je tvrda i često sam naduta. Ono što mi stvara estetski problem jest i što mi je trbuh jako napuhan kad nešto pojedem. Inače sam mršava i ravna i ovo mi sad izgleda grozno. Nikad prije nisam imala problema s time jer mi endometrioza nije uzrokovala niti jedan problem. Je li ova napuhnutost potencijalno od operacije ili?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, nadutost je posljedica slabije peristaltike crijeva. Ona može biti posljedica operacije, ali i prehrane. Treba izbjegavati hranu koja se teško probavlja - masna hrana, slatka gazirana pića, povrće kao što je kupus, repa, grah i leća.

rafaello

Poštovani, zanima me još kada bih mogla očekivati menstruaciju? Zadnja je bila 5.10. Nakon operacije sam dva tri dana malo krvarila i nakon toga sam imala ponekad svijetlo smedji iscjedak, ali nisam dobila menstruaciju. Jučer i danas imam vaginalni iscjedak proziran i ljepljiv.

Ivo Balenović, dr. med.

Za to bi trebalo napraviti uzv pregled. Moguće je da je zbog stresa došlo do hormonske neravnoteže i posljedičnog kašnjenja ili izostanka ovulacije, a time i menstruacije. UZV pregledom se može vidjeti da li je nastupila ovulacija, te prema izgledu endometrija procijeniti faza ciklusa