Nalaz biopsije

Maike

Poštovani
Laparaskopski mi je odstranjen endometrijni oba jajnika.
Na nalazu piše sljedeće:
Uterus 8,5x5,4 cm s oba adneksa. Endometrij je zadebljan s umnoženim, cistično proširenim endometralnim žlijezdama obloženim inaktivnim endometralnim epitelom. Višeslojni pločasti i cilindrični endocervikalni epitel su uredni. Desna tuba duljine 6 cm, histološki uredna i izvana gladak desni jajnik 3x2,3x2 cm, na prerezu cista glatke stijenke promjera 1,5 cm. Histološki unutar urednog tkiva jajnika proširen folikul. Lijeva tuba fuljine 6,5 vm, histološki uredna, uz fimbrije cista tanke prozirne stijenke promjera 0,6 cm, histološki građena od veziva, obložena jednim redom cilindričnog seroznog epitela. Lijevi jajnik je 2,5x2,5x1 cm s cistom promjera 0,5 cm. Histološki jajnik s nekoliko sitnih inkluzijskih cista, proširenim folikulom i ostatkom žutog tijela.
Liječim se od metastatskog raka dojke od 2014.g. od terapije sam radila
4x AC
12x Taxol
18x Herceptin
30x zračenje to je bila terapija za rak dojke 2014.g
2017.g. otkrivene mete na oba plućna krila od terapije sam obavila:
9 od 10 docetaksela (protokol Cleopatra)
Te sam sada na biološkoj terapiji Herceptin i Perjeta uz Nolvadex kojega sam pila zbog tipa tumora koji je:
Duktalno invazivni rak dojke hormonski pozitivan Her 2 pozitivan
Zahvaljujem na odgovoru.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, što se ginekološke strane tiče, patohistološki nalaz je uredan, nema nikakvih atipija.

Maike

Poštovani 6 tjedan nakon operacije imala sam odnos sa suprugom bez lubrikanta i bilo je sve u redu. Pošto baš i nemam neku pretjeranu želju za seksom kad mi dođe volja onda ga i imamo. Lubrikante koristim od 2014 godine od kada sam izgubila menstruaciju. 7 tjedan od operacije imali smo odnos i bilo je sve u redu uz pomoć lubrikanta. Sada 8 tjedan imali smo odnos također bez lubrikanta i bilo je sve u redu do kraja. Na kraju sam počela osjećati oštru bol koja traje 2 dana uz pomoć tableta protiv bolova. Molim Vas da mi probate objasniti što se dešava i da li je to normalno.
Zahvaljujem
Lp

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, bez pregleda je nemoguće odgovoriti. Bol tijekom odnosa može biti uzrokovana suhoćom rodnice. Bol u donjem dijelu može biti zbog upale mokraćnih puteva, ali i od kralješnice. Savjetujem da uradite analizu mokraće. Oštru bol mogu uzrokovati i bubrežni kamneci. Savjetujem da se javite liječniku.

Beogradjanka

Postovani, nalaz biopsije je sledeci i zamolila bih vas za objasnjenje malo.

Cervicitis chronica poluposa, mestimicno sa suspektom epitelnom koilocitnom atipijom.
Endometriosis cervicos
Ectropio pvu cum epidermisatione

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana radi se o kroničnoj upali vrata maternice (uz atipiju stanica) i endometriozi. Endometrioza je kronična bolest koju karakterizira pojava tkiva sluznice maternice (endometrija) na različitim mjestima u tijelu na kojima se inače ne bi trebala nalaziti.

Beogradjanka

A koji je uzrok ove upale?
Da li bi smetalo sa zatrudnim?

Ivo Balenović, dr. med.

Rodnica nije sterilna i reakcija organizma na mikroorganizme koji nas okružuju je upalna promjena na stanicama. Upala sama po sebi nije opasna. Kada ta upala pređe u atipiju potrebno je liječenje. Upala neće smatati trudnoći, ali bi bilo dobro da riješite endometriozu prije trudnoće.

Beogradjanka

Meni lekar to nije ni pomenuo, ja sam citanjem saznala sta je to.
Da li to ima veze za hpv virusom?

Ivo Balenović, dr. med.

HPV nema veze s endometriozom.

Beogradjanka

Meni u nalazu pored atipije pise Konilomi u zagradi i znak pitanja i predlog hpv tipizacija.
Sto se tice endometrioze da li se ona vidi na ultrazvuku?
Meni je receno da je biopsijom odstranjen taj deo koji zovemo ''ranica'', ali ja krvarim posle odnosa. Tokom menstruacije osecam bol skroz nisko i u preponama, tup bol.
Da li je ipak uzrok endometrioza?
Da li se ona leci lekovima ako je mala i nevidljiva na uz?

Ivo Balenović, dr. med.

Žarišta endometrioze mogu biti različitih veličina, od sasvim malih (veličine zrna riže) pa do velikih cista. Moguće da se biopsijom u potpunosti odstrani 'ranica' i tada je tim zahvatom postignuto izliječenje. To će se vidjeti na kontrolnom pregledu.