Spermiogram

Verica123

Postovani..mozete li mi reci kakav je nalaz spermiograma..
Apstinencija 3dana
Likvefakcija 40min
Konzistencija normalna
Aglutinacija negativna
Zapremina 1.1ml
pH 7.6
Fruktoza 1.00 pozitivna
Broj spermatozoida 74.0 10×9/l
Broj po zapremini u ejakulatu 81.4 10×6/v
Progresivno pokretni spermatozoidi 40%
Pokretni spermatozoidi 8%
Nepokretni 52%
Normalne forme 72%
Patoloske 28%
Patologuja glave 21%
Patologija repa2%
Patologija vrata 5%
Leukociti 0,2 10×9/l
Vitalnost 0.49

Molim Vas..pored zapremine i vitalnosti pise da je smanjena..ostalo pise da je u redu..intereauje me vase misljenje..da li je zapremina i vitalnost niska da li je moguce ostvariti trudnocu s ovim nalazom..
Takodje me zanima likvefakcija..da je normlna ..u mom nalazu pise ispod 60min i da je ovo u redu..ja sam negdje citala da teeba biti 30min...
Da li se zapremina i vitalnost mogu popraviti..hvala Vam

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, uobičajena likvefakcija je 20 do 30 min. Nešto je niža i vitalnost, no s ovakvim spermiogramom se može ostvariti trudnoća. Spermiogram nije konstantna vrijednost i on se može popraviti mijenjanjem životnih navika (prestanak pušenja i izlaganja ostalim toksičnim tvarima, umjerena tjelovježba, zdrava prehrana).

Verica123

Znaci da se likvefakcija moze popraviti kao i vitalnost..da li preporucujete osim navedenog i neke suplemente..terapiju..
Da li je kolicina od 1.1ml zabrinjavajuca..
Da li su ostale vrijednosti u redu..

Ivo Balenović, dr. med.

Volumen od 1,1 ml je nešto niži od referentnih vrijednosti. Uzimanje Profertil kapsula tijekom 3 mjeseca poboljšava kvalitetu spermija. No, puno toga ovisi i o Vašim željama i planovima, kao i o vremenu pokušavanja ostvarivanja trudnoće. Ukoliko trudnoću pokušavate unazad godinu dana, a želite je sada ostvariti, savjetujem da se javite na odjel humane reprodukcije radi postupka potpomognute oplodnje. Ukoliko na trudnoći radite kraće, možete probati sa navedenim mjerama i Profertilom. I naravno, redovitim odnosima u vrijeme plodnih dana, jer uz takav spermiogram nije nemoguće da do trudnoće dođe i spontano.

Verica123

Hvala Vam mnogo

Ivo Balenović, dr. med.

Nema na čemu.