Nalaz - phd - biopsija vrata maternice

www

Dobar dan,

imam 40 godina, jedna uredna trudnoća. Molila bih vas da mi pojasnite nalaz biopsije vrata maternice. Prije 2 godine nalaz papa testa mi je bio cin1, potom asus pa cin 1 da bi nakon dvije godine došao cin2. Od strane citologa je preporučena kolposkopija i biopsija. Brisevi su na hpv i bakterije negativni. Postoji li mogućnost da uzorak nije dobar, da nije uzet s odgovarajućeg mjesta?

Uvid u phd:
Uputna dijagnoza: HSIL (PAPA 04/2022 CIN II C+), HPV tipizacija negt.
Materijal: 1. bioptat cerviksa 2. ekskohleat

1. Materijal su tri tanka komadića tkiva duljine 0,2-0,4 cm. Histološki se radi o uzorcima vezivne strome na čijoj je površini prisutan višelojni epitel uredne stratifikacije. Odvojeno se vide tračci urednog pločastog epitela bez podležeće strome te sitni komadići endocerviksa s hipelezijom rezervnih stanica.

U primljenim i pregledanim uzorcima nema displazije epitela.

2. Vrlo oskudan materijal su dva uzorka tkiva endometrija u početnoj sekreciji.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, nalaz je uredan. Nalazi biopsije su uglavnom uvijek bolji nego li je papa test ukazivao. Ipak je potrebno ponoviti papa test. Prema tom nalazu će se odlučiti o daljnjem postupku.

www

Hvala vam puno na odgovoru. Možete li mi samo reći kada se može ponoviti papa test tj. nakon koliko vremena od napravljene kolposkopije i biopsije? Lp

Ivo Balenović, dr. med.

Možete ponoviti nakon 2 do 3 mjeseca.