Nalazi hormona

epistola

Poštovani,

Imam 28 godina, inače imam Hashimotov tireoiditis, ali TSH, T3 i T4 su mi uredni uz terapiju. Prije posljednjeg ciklusa (koji je trajao 28 dana i bio normalan) imala sam dva koji su trajali 25 pa 21 dan, što je i bio razlog pretragama... Radila sam UZV koji je bio uredan, a na 3. dan trenutnog ciklusa su mi:

* FSH 8.9
* LH 1.5
* Prolaktin 141.8
* Estradiol 211
* Testosteron 3.5 (ref.int. 0.4-2.6)

Molila bih vas komentar tih vrijednosti i preporuku za daljnje djelovanje?

Hvala i lijep pozdrav!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, imate povišenu razinu testosterona - muškog spolnog hormona. Liječenje ovisi o kliničkoj slici, dakle ukoliko imte pojačanu dlakavost, akne, ispadanje kose, masnu kožu preporučljivo bi bilo pokušati sa kontraceptivom koji ima antiandrogeno djelovanje.

epistola

Možete li komentirati što može biti razlog povišenog testosterona, osim PCOS-a? PCOS nemam (menstruacija i ovulacija mi generalno dolaze uredno i nemam ciste).

Ivo Balenović, dr. med.

Povišena razina testosterona može ići uz dijabetes tipa 2 i inzulinsku rezistenciju. Povećana tjelesna težina može biti uzrok tome. Kod poremećenog rada nadbubrežne žlijezde može doći do viška testosterona. Savjetujem pregled endokrinologa.

Joka_

FSH- 5,5 ( folikularna faza 1,5-12,5)
LH-2,6
LH/FSH ratio 0,47 (2,5)
Estradiol (E2)- 50,4 (folikularna faza 0-190,ovulaciona faza 34-450)
Prolactin 214 (43-560)
Progesteron 0,7 (folikularna faza 0,7-6,3, sredina cik 2,5-7,4)
FT4(tireoidna zlezda) 17,6 (10,1-22,1)
Androstendion 3,30 (0,30-3,30)
S-TSH(tireoidna zlezda) 2,13 (2,77)
Testosteron 2,81 (2,77)
DHEA-SO4 189 (35-430),da li mi mozete protumaciti nalaze hormona,,trebam li biti zabrinuta?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, hormoni su u granici normale. Samo je testosteron (muški spolni hormon) minimalno povišen. Nema razloga za brigu. Ukoliko postoje znakovi virilizacije (pojačana dlakavost, akne, ispadanje kose) možete razmisliti o kontracepciji.

babylips83

Postovani dr, molim vas da mi protumacite nalaze hormona jer se jako bojim za svoju plodnost a tek imam 22 godine. Ciklusi su redovni, sa odstupanjima od najvise 1-2 dana ali u prosjeku su na svakih 27 dana i traju oko 6 dana pri cemu su poslednja dva dana samo braonkasti iscjedak. Moji nalazi hormona su sledeci:

Tsh 5.16 (0.27-4.20)
Slobodni t4 14.4 (9.5-22.7)
Fsh 6.9 (folik. Faza 2.8-11.3, sredina ciklisa 5.8-21.0)
Lh 5.1 (folik.faza 1.1-11.6, sredina ciklusa 17.0-77.0)
Prolaktin 753 (102-496)
Estradiol 167 (folik faza <74-587, sredina 124-1468)
Progesteron 2.73 (folik faza <3.6, sredina 1.5-5.5)
Testosteron 1.01 (0.3-2.5)
Kortizol 549 (138-690)
Radjeno 3 dan ciklusa

Jako se bojim da necu biti plodna iako mi je na zadnjem UZ ovakav nalaz bio : debljina endometrijuma 13mm, L.O. 47x23mm sa folikulom 26mm, D.O. 36x26 mm sa folikulom 16mm. Uz sam radila 14. dan ciklusa. Da li se po ovim rezultatima moze zakljuciti plodnost? Molim vas za odgovor, jako bih zeljela imati djecu u buducnosti

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, imate povišenu razinu TSH, što ukazuje na slabiji rad štitne žlijezde. Osim toga vrijednost prolaktina je prilično povišena. Savjetujem da se javite endokrinologu radi obrade i terapije. Uzrok hiperprolaktinemije najčešće je mikroadenom hipofize, a liječi se primjenom bromergona - lijeka koji spriječava stvaranje prolaktina. Kada se razina hormona normalizira ne bi trebalo biti problema s plodnošću.

babylips83

Ppstovani dr, hvala na odgovoru.
Ja sam posjetila endokrinologa zbog ovoga i receno mi je da je moguc uzrok povisenog prolaktina to sto sam ja to jutro morala raditi ogtt sa insulinemijama i to na 0' 60' 90' 120' a izuzetno se bojim igle i 4 puta su me boli da bi mi izvadili krv, pa je moguce da je od straha i stresa porastao i prolaktin. A za tsh mi je ustanovljen hashimoto

Ivo Balenović, dr. med.

Savjetujem da ponovite nalaz prolaktina.

INES1985

Postovani,ovo je moj nalaz hormona molila bih Vas za Vase misljenje nalaz je radjen 17.dan nako menstruacije FSH 6,38 LH 14,8 ESTRADIOL 205,51 PROGEST 5,07 i PROLAKTIN 1100
Naime ja sam prije 2god imala isto povisen prolaktin i uspjela sam ga oborit na 500 pila sam bromokriptin i sada je opet visok moj ginekolog me nikad na dodatne pretrage nije slao i sad opet mi ukljucio bromok.medjutim ja razmisljam da prekinem jer imam uzasne nus pojave od tih ljekova zanima me koji bi bio Vas postupak ljecenja posljedice ako ostanem na ovome da dalje ne pratim prolaktin pa kako bude i opcenito me zanima vase misljene o mojem nalazu hormona
Ovo su rezultati hormona od 13.7.2017 :
FSH 7.2 LH 13.0 ESTRADIOL 301 PROGEST 0.84 PROLAKTIN 526 nije mi ukljucivao nikakve ljekove tad a u 10.mj tocnije 17.10.sam imala spontani u 7.tjednu trudnoce

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, savjetujem da se javite endokrinologu zbog daljnje obrade i terapije. Hiperprolaktinemija je uzrokovana adenomom (dobroćudnim tumorom) hipofize (prolaktinomom) koji luči hormon prolaktin. Preporučam da učinite CT ili MR hipofize da se ustanovi njegova veličina. Liječenje ovisi o veličini prolaktinoma i njegovom smještaju.

INES1985

Hvala puno na odgovoru uciniti cu tako

Ivo Balenović, dr. med.

Nema na čemu.

E24

Postovani, vadila sam hormone zbog ciste na jajniku i imam povisen 17-OHP, sobodni testosteron i androstendion. Lijecnica me poslala na ponovno vadenje 17- OHP u folikularnoj fazi i nakon toga trebam nalaz odnijeti kod endokrinologa. Medutim, poslana sam i na vadenje fibrinogena, atpv i d-dimera i nisam sigurna dali je lijecnica rekla da to vadim 2-5 dan ciklusa. Dali se oni trebaju tada vaditi ili ne?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, to možete raditi bilo koji dan ciklusa. Samo se spolni hormoni vade između 2. i 5. dana.

anita_21

Poštovani,
imam 30 godina i iza sebe tri trudnoće (2 poroda, i 1 missed ab).
Zadnji porod bio je prije 4 godine.
Od kolovoza prošle godine ciklus mi se poremetio. Menstruacije su bile:7.2.;1.1.;20.11.;22.10.;23.09.;7.8.
Prije 7 dana bila sam na pregledu kod svog ginekologa i izrazila zabrinutost oko takvih ciklusa. Pomalo me brine i to što već pola godine ne koristimo zaštitu željeći novu trudnoću, ali ne događa se ništa.
Po uzv je bilo vidljivo da na lijevom jajniku nema nekih značajnih folikula, dok je na desnom bio jedan, međutim debljina endometrija prema riječima mog doktora bila je pretanka za dan ciklusa. Doktorica mi je spomenula da je pitanje dali uopće imam ovulacije (te prepočila korištenja lh trakica), i uputila me na vađenje TSH I fT4 hormona.
Nalaz:
TSH 3,16 (0,27-4,2), mIU/L, metoda ECL
fT4 14,96 (12,0-22,02) pmol/L, metoda ECL

Nalaz sam dostavila ginekologici koja kaže da je to uredan nalaz, međutim mišljenje drugog ginekologa je da to nije dobar nalaz za osobe koje pokušavaju zanijeti.
Što se tiće nekih drugih promjena: u zadnje 2 godine naglo sam se udebljala 15 kg, jako sam osjetljiva (rasplačem se na gluposti), osjećam umor tokom cijelog dana, dosta se znojim, i često imam osjećaj kao da imam "knedlu u grlu".

Sukladno navedenome, ljubazno Vas molim Vaše mišljenje o nalazu hormona. Konkretno, dali je ovaj nalaz u redu za osobe koje pokušavaju ostati trudne, i dali je moguće da je takav nalaz uzrok tome što već pola godine nema uspješnog rezultata?
Hvala

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, nalaz hormona je uredan i on nije razlog Vašeg problema. Savjetujem da učinite analizu spolnih hormona (LH, FSH, E2, testosteron, DHEAS) 3. dan ciklusa, i odredite razinu progesterona 21. dan ciklusa, da se ustanovi da li imate ovulaciju.

Mimikrija

Poštovani,
Uradila sam nalaz hormona drugi dan ciklusa, ovo su moji rezultati, pa bih željela Vaše mišljenje. Napomenula bih da imam hašimotov tireoditis.

Tsh 2.87; T3- 4.5; T4- 12.1; Fsh 5.3; Lh- 3.0; Prolaktin 471; estradiol 206; progesteron 1.2.

FSH
Fol.faza 3.0- 8.1
Sredina ciklusa 2.6- 16.7
Luteinska faza 1.4- 5.5
Postmen. 26.7- 133.4

LH
0.9-9.3
10.4-64

Estradiol
77-920
77-1145
<40-130

Progesteron
<1.0
<0.7

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, nalazi hormona su u granici normale.