Nalazi hormona

Aniel

Postovani,
Molim vas pojasnjenje nalaza 3-5 dan menstruacijskog ciklusa.
Albumin 36g/l
Prolaktin 515.3 mU/l
Folitropin 7.4mU/l
Lutropin 9.1mU/l
Estradiol 121.5pmol/l
Testosteron 0.842 nmol/l
Slobodni testosteron 0..115nmol/l
TSH 3.02Ulu/ml
SHBG 54.4 nmol/l
Amh 42.37 pmol/l

Dobila sam terapiju euthyrox. Sto to znaci, koliko dugo cu morati piti terapiju?
Hvala

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, nalazi hormona su unutar granicama normale. Ne znam zbog čega ste dobili terapiju euthyrox budući da Vam je TSH (hormon koji kontrolira rad štitnjače) u granici normale.

Aniel

Postovani,
Kako mi je doktorica objasnila da iz nalaza vidi da se radi o policisticnim jajnicima. Ultrazvukom su takodjer vidljive ciste
I zato sto u skorijoj buducnosti planiram trudnocu.
Ali mi nije jasno dali su mi nalazi stitnjace u redu ili da trazim detaljniju obradu?

Ivo Balenović, dr. med.

Sindrom policističnih jajnika karakteriziran je neredovitim menstruacijama, i viškom muških hormona koji mogu uzrokovati pojačanu dlakavost, akne ili gubitak kose. Policistični jajnici su uzrok neredovitim ovulacijama i menstruacijama, sklonosti debljanju, povišenom tlaku, poremećajima šećera... Nalazi vaših hormona su u granici normale. Vjerojatno je dr. ultrazvučno vidjela policistične jajnike. Terapija policističnih jajnika je hormonska kontracepcija i redukcija tjelesne težine, ukoliko je prevelika. Možete učiniti obradu štitnjače, ali nalaz TSH je u granici normale.

anam777

Poštovani doktore,
suprug i ja već godinu dana pokušavamo dobiti dijete no ne ide. Imam 28 godina. Zadnjih nekoliko ciklusa imam tamni iscjedak koji traje i do 10 dana (doktorica kaže da je to ok, no meni stvara nelagodu, prilikom mokrenja vidim kako se u mokraći pojavljuju komadići nečega, izgleda kao da mi se ljuštri marenica). Molim Vas tumačenje nalaza hormona (vadila sam ih 3. dan ciklusa i progesternon 22)
Estradiol 116 pmol/L
FSH 4.64
LH 5.90
Prolaktin 217
SHBG 78.6
Androstendion 3.90
Testesteron 1.24
DHEAS 8.27
PROGESTERON 66.9
Unaprijed zahvalna

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, bazalne vrijednosti hormona su u granici normale, a vrijednost progesterona pokazuje da ste imali ovulaciju. Obzirom da već godinu dana pokušavate trudnoću savjetujem da suprug uradi spermiogram. Obzirom na opisani iscjedak preporučam terapiju duphastonom u drugoj fazi cuklusa kao potporu žutom tijelu. Moguće da žuto tijelo ne luči optimalne količine progesterona i zbog toga dolazi do sukrvice (ljuštenja sluznice maternice).

anam777

Poštovani doktore, hvala Vam na brzom odgovoru. Doktorica mi je rekla da koristim Inofolic jedno vrijeme, hoće li i to pomoći? Mogu li kupiti Duphaston bez recepta i da ga koristim nakon ovulacije? Stvarno sam očajna s tim tamnim iscjedkom svaki mjesec.
Unaprijed zahvalna

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, Inofolc će poboljšati hormonalni status i povoljno djeluje u tretmanu metaboličkih poremećaja povezanih s inzulinskom rezistencijom. Počnite s njime.