Menopauza

Su

Poštovani, bila sam na pregledu kod ginekologa i na ultrazvuku mi jeustanovljeno da su mi jajnici nešto manji (L 2,35 H 1,64). Imam 45 godina, redovite menstruacije, a pregled sam radila 5-ti dan nakon krvarenja. Da li je to znak ( obzirom na veličinu jaknika) mogućeg ranijeg ulaska u promjenu?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, neposredno nakon menstruacije janici su 'mali' jer na njima nema folikula (jajne stanice) koja u vrijeme ovulacje iznosi oko 2 do 2,5 cm. Nakon ovulacije na tom mjestu na jajniku ostaje žuto tijelo (ono varira u veličini). Vidljivi znak promjene su neredoviti ciklusi do kojih dolazi zbog hormonskih promjena. Visoka vrijednost hormona FSH je znak da žena ulazi u promjenu.