nalazi prolaktina

Kristina

Postovani,
Imam 29 godina i dvije godine sam u braku. Prije dvije i pol godine obavljena mi je kiretaza (missed ab. 10/8) nakon cega mi je papa test bio CIN III koji je poslije krioterapije uredan. Posto poslije nikako nisam mogla zatrudnijeti (suprugov nalaz spermiograma je uredan) obavila sam hormonske pretrage gdje je utvrden povisen prolaktin (26.10.2003. iznosio je 709 mIU/L, 23.02.2004. iznosio je 995 mIU/L, normalne vrijednosti su 78-600). Vec nakon prvog nalaza pocela sam piti Bromergon 2,5mg 2x1/2, a nakon drugog doza je povecana na 2x1. Medutim i zadnji nalaz prolaktina je povisen (78 ug/l, normalne vrijednosti su 2.8-29.2). Nalaz MR hipofize je uredan! Menstruacije su mi oduvijek neuredne (ciklus je 30-45 dana, traju 4-5 dana i bolne su).
Molim Vas da mi pomognete da rijesim problem prolaktina i eventualne neplodnosti! Sto mi je dalje ciniti?
Unaprijed zahvaljujem na savjetu!

prof. dr. Marina Ivanišević

Draga Kristina, prvo normalizirati prolaktin uz bormergon i nastavti ka piti bez obzira na trudnoću, a onda tijekom trudnoće treba kontrolirati i odlučiti kada će se prekinuti terapija.