Nalazi u trudnoći

Leptirica89

Poštovani doktore,

u 33.sam sedmici trudnoće i par dana osjećam probadanje u donjem dijelu stomaka. Moj ginekolog mi je putem telefona samo rekao da mirujem i popijem apaurin od 2 mg. Ja sam ipak uradila neke osnovne nalaze, jer sam osjećala pritisak na mjehur i birnulo me da se možda ne radi o upali mokraćnih kanala. Evo mojih nalaza:
Opći pregled urina:
Izgled-lagano zamućen
Boja-žuta
Ph-5
Specifična težina-1.030
Glukoza,urobilinogen-normalan
Ketoni,bilirubin,proteini,eritrociti,leukociti,nitriti-negativan
Sediment urina:
leukociti-5-6 (ref.0-2)
eritrociti-1-2 (ref.0-2)
pločasti epitel-malo
sluz-dosta
CRP iznosi 4 (ref. 0-3), a u krvnoj slici leukociti su 11.60 (ref.3.40-9.70).

Možete li mi reći da li je ovaj nalaz ok? Hvala.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, nalazi su u redu. U trudnoći su leukociti uvijek malo povišeni.

maturantica

Pozdrav,

trudna sam 7,5 tj i nakon prvog pregleda ovo je nalaz:
GEN CX ZATVOREN
ANTEPONIRAN UTERUS U RVF SMEKSAN
UZV U CAVUMU GM SA EO ZA ŽV I CRL 8.4MM ZA 6+5 KČS+ LIJEVO CL 30MM

Je li to u redu?

Hvala

Ivo Balenović, dr. med.

To je sve potpuno u redu.

maturantica

Hvala vam na brzom odgovoru.
Od sinoc me muci jaka bol u ledima koja je dosla samo odjednom, bez da sam imala neki nagli pokret. Tesko mi se ispravit, sagnut itd., kao da sam ukljestena. Ja sam sad u 8.tj i ne znam je li to normalno. Danas mi se cini kao da mi je i manje muka nego obicno i do sada sam imala napadaje gladi, a danas ih nema, pa me strah da se dogada nesto lose. Od ostalih simptoma trudnoce imam blage bolove u donjem dijelu trbuha 2-3x dnevno, nista jako (u pocetku su bili bas jaki grcevi, sad je to nesto slabo). Krvarenje nisam imala. Pregled imam zakazan 15.2., dakle sad u utorak, pa je li ok cekati ili je mozda potrebno javiti se doktoru? Hvala

Ivo Balenović, dr. med.

To su sve simptomi koji su uobičajeni u trudnoći. Samo je krvarenje ono zbog čega treba hitno otići na pregled.

ugljesae

Poštovanje doktore,
Trenutno sam 20+1 tt, danas sam bila na kontrolnom pregledu i na nalazu piše:
Prednjači: poprijeko
BPD: 46,8mm (20+1)
FL: 34,3mm (25+5)
HC: 181,4mm (20+4)
AC: 147,5
KCS: + (plus)
Posteljica: prednji zid, EFW 351+-51gr
Plodna voda fiziološka, stražnji zid uterusa u kontrakciji.
Doktorica je rekla da zbog kontrakcije na materici ne može detaljnije pregledati bebicu, iako se naziru udovi, srce, otkucaji srca, želudac, ali smatra da to nije bio dovoljan i potpun pregled. Uključila mi je Duphaston 3x1 te kontrolu za 7-14 dana. Uz to da pijem magnezijum i alfa lipoinsku kiselinu. Trenutno mi je stomak poprilično tvrd, pogotovo na donjem dijelu, krvarenja nema, popila sam prvu tabletu Duphastona.
Zanima me vaše stručno mišljenje i da li imam razloga za brigu? Da li mislite da mogu učiniti još nešto, uključiti u terapiju?
Još jedna stvar koja me zabrinjava je da do sada apsolutno nisam osjetila nikakve pokrete, micanje, čak ni taj neki osjećaj “balončića” u stomaku.
Hvala Vam najljepša unaprijed!!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, prema nalazima radi se o urednoj trudnoći. Ako se javljaju povremene kontrakcije dobro je da je uveden Duphaston u terapiju. Pokreti djeteta se počinju osjećati oko 20. tjedna, ali to je dosta individualno.

ugljesae

Poštovanje doktore, nadovezujem se na moje prethodno pitanje vezano za kontrakciju na zadnjem zidu materice koja se pokazala u 20. tjednu trudnoće na UZV. Trenutno sam na Duphastonu 3x1 i alfa lipoinskoj kiselini 2x1 i stigli su mi nalazi urina gdje je naznačeno da je:
*urin zamućen
*proteini slabo opal, opalescira
*eritrociti 4-5 (ref. 1-2)
*leukociti 10-15 (ref. max. 4-5)
*epitelne ćelije: dosta
*bakterije: nešto
*gljivice: malo
Krvna slika je uredu, samo su niske vrijednosti željeza.
Možda pitanje nije usko vezano za Vašu specijalizaciju, ali sigurna sam da mi možete pomoći i reći da li je stanje alarmantno i da li treba da posjetim doktoricu prije zakazane kontrole za 14 dana? Takodjer, zanima me da li je uzrok kontrakcije ovakvo stanje u urinarnom traktu?
Oprostite na smetnji doktore i hvala Vam unaprijed!

Ivo Balenović, dr. med.

Savjetujem da uradite urinokulturu. U tom nalazu će se vidjeti da li su i koje su bakterije prisutne u urinu i u kolikom broju.