neplodnost

marijana

Postovana dr. Kupesic!

Na pocetku I ja moram izraziti zahvalnost na ovim stranicama. Iznimno cijenim Vas rad koji I pratim gdje mogu. Nakon duzeg vremena odlucila sam se javiti.

I moj problem vezan je uz neplodnost. Nakon dugo vremena, mislim da sam to napokon I prihvatila. Sada imam 29 god. Ja sam se lijecniku javila lani u ozujku, nakon skoro godinu dana pokusaja da zatrudnim. Odmah smo napravili briseve na klamidije, mikoplazme, aerobe I anaerobe. Svi su bili negativni. Suprugov spermiogram; 21 mil/ml, dijagnoza normozoospermia. No, PAPA test je bio los, CIN 3, (prethodni sam radila prije samo sest mjeseci I bio je normalan), pa smo obavezno morali koristiti prezervative I sest mjeseci nisam smjela niti pomisliti na trudnocu. Prosla sam bez konizacije, uz udarnu terapiju medikamentima I sad mi je nalaz u redu. Od kolovoza prosle godine ponovo planiramo bebicu. Dogovorili smo se s lijecnikom da cemo do kraja prosle godine pokusavati prirodnim putem, jer je uzrok dotadasnjoj neplodnosti mogla biti infekcija. No, opet nista. U sijecnju mi je prohodnost jajovoda ispitana laparoskopski. Na desnom jajniku sam imala predovulacijski folikul, ali mi je desni jajovod potpuno neprohodan. Lijevi mi je prohodan, ali nemam ovulaciju na lijevom jajniku. Imala sam nekoliko zarista endometrioze na lijevoj strani I na prednjoj strani uterusa. U veljaci sam uzimala klomifen I na lijevom jajniku sam imala jedan folikul. Prirodni odnos I neuspjeh. Ozujak, opet klomifen, na lijevom jajniku ni jedan folikul, pa se nisam pretjerano niti nadala. Tada mi je lijecnik poceo predlagati IVF, za sto ja nisam htjela niti cut. U travnju sam uzimala I klomifen I metrodin. Opet nista. Slijedeci mjesec samo metrodin, po jednu ampulu, I prvi put mi je napravljena inseminacija. Sada je suprug imao los spermiogram, samo 3,5 mil zivih I pokretnih, vjerojatno zbog stresa. Opet bezuspjesno. Onda je mom ginekologu postalo jako sumnjivo sto ja uz sve te lijekove ne reagiram vise nego s, eventualno, jednim folikulom na lijevom, (I redovno dva na desnom) pa smo ispitali spolne hormone treci dan ciklusa. Estradiol, LH I FSH su bili u redu, ali je prolaktin bio 44,43 ng/ml. Uzimam drugu bocicu bromergona, 2,5mg dnevno. Nakon 21 dana terapije ponovo sam odredjivala prolaktin I bio je 18,27 ng/ml. Sad je u granicama, ali do kraja kolovoza moram uzimati bromergon. Lijecnik me je smirio I rekao da to nije nikakav tumor, ali ja sam ipak bila malo uznemirena kad sam u literaturi procitala da je poviseni prolaktin cesto povezan s tumorom hipofize. Ono sto nisam uspjela naci je koje su vrijednosti prolaktina, zapravo, povezane s tumorom. Nisam radila nikakve dodatne pretrage u vezi s tim. Sad dva mjeseca pauziram bez lijekova za indukciju ovulacije, jer je lijecnik zelio vidjeti sto se zapravo dogadja prirodno kod mene, sad kad je prolaktin snizen, ali opet nemam folikul na lijevoj strani. Jos sam inzistirala na postkoitalnom testu, koji mi je napravljen u ovom ciklusu I vidjela su se samo dva pokretna spermatozoida. Ne znam zasto prije nisam to trazila, jer vec dugo sumnjam u kvalitetu svoje cervikalne sluzi, ali mi ni sada nije jasno je li ona losa, pa “pokokam” suprugove spermatozoide u startu ili je njemu jos los spermiogram. Lijecnik mi je malo preskocio odgovor, vec mi predlazuci IVF. Koliko je potrebno zivih spermatozoida u vidnom polju, da PCT test bude u redu. Na kraju, jos samo nesto vezano za IVF, jer mi se cini da cu se morati na to odluciti. Strah me svega toga, malo manje kad sam cula da ne moram na opcu anesteziju , ali zanima me kako se izvodi aspiracija jajnih stanica, vaginalno ili kroz trbuh? I sta se radi sa zamrznutim zametcima, ako mi vise nece trebati I koliko opce mogu biti smrznuti? Znam da mozda previse “brijem”, ali se upravo zbog toga ne mogu niti odluciti na to.

Dobro, sad vidim da bih mogla pisati do sutra, ispricavam se zbog dugackog pisma I unaprijed hvala na odgovorima. Puno, puno uspjeha zelim Vam u daljnjem radu.

Marijana.

Doc dr. sc. S. Kupešić

Poštovana gospođdo Marijana,
Kao prvo ispričavam se zbog odloženog odgovora koji je nastupio zbog mog odsustva (godišnji odmor). U potpusnosti razumijem Vašu brigu vezanu uz plodnost i nelagodu zbog prethodnih neuspjeha. Mislim da s obzirom na Vašu dob i ne tako snažno odstupanje u nalazu spermiograma ne morate biti suviše zabrinuti, ali je pohvalno da ste napravili cjelovitu obradu koja uključuje laparoskopiju, hormonski status i mikrobiološke pretrage cerviksa, te PCT i spermiogram supruga. Nalaz povišenog prolaktina s obziorm na dobru reakciju na Bromergon, također ne bi trebao previše zaokupljati Vašu pažnju, ali bi bilo poželjno povremeno prekontrolirati i taj nalaz. Što se tiče loše reakcije na stimulaciju ovulacije ona može biti posljedica hormonskih poremećaja (prilikom uzimanja stimulacije pretpostavljam da niste imali informaciju da patite od hiperprolaktinemije), ali ne smije se zanemariti i nepovoljan učinak endometriotičnih promjena koje zbog adhezivnih promjena (priraslice), anatomskih, imunoloških i hemodinamskih poremetnji mogu dovoditi do oslabljele reakcije jajnika na stimulaciju ovulacije. S obzirom da u Vašem slučaju ima nekoliko problema: djelomična neprohodnost jajovoda (jednostraka okluzija), endometrioza, odstupanje u nalazu spermiograma i PCT nalaza, te nesupjeh u prethodnim pokušajima tempiranog ciklusa i /ili inesminacije, mislim da je pravilan put postupak izvantjelesne oplodnje. U slučaju da slabije tolerirate bol, u dogovoru s timom liječnika moći ćete dogovoriti da se postupak provede ili uz medikamentozno obezboljenje ili čak i potpunu anesteziju. Prikupljanje (aspiracija) jajnih stanica provodi se transvaginalnim putem, a što se tiče zamrzavanja zametaka (kriopohrana), ukoliko nakon IVF postupka imate više od tri zametka možete se dogovoriti za čuvanje zametaka u strogo kontroliranim uvjetima. Ukoliko bilo zbog trudnoće ili nekog drugog razloga ne učiniti prijenos tako pohranjenih zametaka, zameci se u dogovoru s bračnim parom i nakon uvida u potpisanu dokumentaciju (privolu koju supružnici potpisuju na dan pohrane zametaka) odmrzavaju i s obzirom na nepovoljne okolišne okolnosti spontano odumiru. Nadam se da će naredni pokušaj da ostvarite trudnoću biti uspješan. Zahvaljujem na ukazanom povjerenju i srdačno Vas pozdravljam.