Nepravilno krvarenje

Nina78

Lijep pozdrav. Imam 33 godine. Porodila sam se prije godinu dana. Menstruacija je uvijek bila redovna. Ono sto mi se desava zadnja 3 ciklusa jest da 5 dana prije ocekivane menstruacije ujutro vidim malo krvi na gacicama i citav dan nema krvarenja. Tek narednih dana krene prava menstruacija. Papa test sam radila prije 6 mjeseci bio je uredu. Vaginalni uzv sam radila prije mjesec dana također uredu. Zanima me sta bi mogao biti uzrok takve pojave.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, radi se o slabijoj funkciji žutog tijela. Ono ne luči dovoljno progesterona (u drugoj fazi ciklusa) koji održava sluznicu intaktnom, stoga dolazi do oskudnog krvarenja prije menstruacije. Takvo se stanje liječi primjenom gestagena (Duphaston) u drugoj fazi ciklusa.

MV0910

Poštovani, prestala sam s uzimanjem Yaza u listopadu prošle godine, prije uzimanja ciklusi su bili uredni. Imam 27 godina. Menstruacija nije dolazila 3 mjeseca, nakon toga je jedna izazvana Duphastonom, pa je jedna došla prirodno (28. dan ciklusa), pa opet Duphaston, pa je opet jedna došla uredno (27. dan ciklusa - 03.04.). Trajala je 7 dana, prestala je u petak, i danas opet imam krvarenje (dosta obilno) i to nakon što su mi dva dana grudi bile dosta otečene i nadražene. Pišem Vam u nadi da ćete mi reci sto da učinim, htjela bi ostati trudna, no ginekolog mi je rekao daljnje pretrage nemaju smisla dok ne prođe godinu dana pokušavanja od prestanka uzimanja tableta, ali ja vidim da nije dobro.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, obrada neplodnosti započinje se ako nakon godine dana redovitih spolnih odnosa ne dođe do trudnoće. Prvi je korak izrada spermograma. Prema onome što ste naveli kod Vas je u pitanju hormonski disbalans, moguće da ovulacije nisu redovite. Savjetujem da uradite analizu spolnih hormona između 2. i 5. dana ciklusa, te vrijednost progesterona 21. dana ciklusa. Određivanjem vrijednosti progesterona dokazuje se ovulacije.