nesto o lecenju ciste na jajnicima

Zeljko

Moja zena ima cistu na jajniku(cokoladna).Isla je 1-2 puta na pentraciju.Zanima me vrsta lecenja,kao i dali moze da ostane u drugom stanju.Najlepse Vas molim da mi odgovorite.
Unapred zahvalan!

Doc. dr. sc. S. Kupešić

Poštovani,
Cista na jajniku endometriotičke prirode (tzv. čokoladna cista) ne bi se smjela punktirati, već se savjetuje odstranjivanje pomoću minimalno invazivnog kirurškog zahvata koji se naziva laparoskopija. Tijekom ove invazivne dijagnostičke i terapijske pretrage osim odstranjenja cistične lezije učini se i stupnjevanje endometrioze i ocijeni prohodnost jajovoda. Tek nakon uvida u cjelokupno stanje ginekoloških struktura Vaše supruge moći će se odgovoriti na pitanje o mogućnosti zanošenja.