Odlaganje menstruacije kod tinejdzerke

barili

Poštovani, moja ćerka od 16 godina ima redovan ciklus od svoje dvanaeste godine. Sada prvi put ide sa školom na more i želi da odloži menstrualni ciklus. Ja sam izričito protiv, ali zapravo nemam nikakva saznanja o tome. Lično nikada nisam to radila. Da li je to uopšte moguće za devojku njenih godina? Da li preporucujete svojim pacijentkinjama? Može li biti štetno? Svakako bih otisla sa njom i kod svog ginekologa jer ne zelim da sama eksperimentise sa ovakvim stvarima ali pokušavam da se naoružam pravim informacijama na vreme. Hvala unapred

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, povremeno odgađanje menstruacije tabletama nije štetno. Može se primijeniti i kod mladih djevojaka. Menstruacija se može odgoditi uzimanjem kontraceptiva ili duphastona. Važno je s terapijom krenuti nekoliko dana prije očekivane menstruacije i uzimati ih onoliko dugo koliko želimo odgoditi krvarenje.