oskudna menstruacija

Akila

Postovani,
Imam 32 .godine.Poslednjih 5 menstruacija oskudne i krace 2,3 dana.
Nikada nisam koristila kontraceptivne pilule.Na pregledu bila pre mesec dana.
Rezultati ok,nema trudnoce a ni odnosa.
Molim Vase misljenje. Unapred hvala.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, ako ste bili na pregledu i uzv-u ne vidim nikakav problem.

Plavuša *15*

Poštovani,
imam 19 godina, a prvu sam menstruaciju dobila sa 14. Nikada nisam imala niti obilne niti bolne izljeve i bili su redoviti uz trajanje od svega tri dana.

Međutim, u nazad godinu i pol izljevi kao takvi su prestali. Menstruacija (ako se uopće tako može nazvati zbog izuzetno male količine) se pojavljivala relativno precizno, ali tako što bi se manifestirala svega jednom malom mrljom. Dakle, sve se svelo na jedan dan, samo jedan put u jednu jedinu kapljicu.

Kakvo je Vaše cijenjeno mišljenje? Jesam li ja samo dio onih žena koje čitav život imaju oskudnu menstruaciju ili je u pitanju nešto drugo?
Zahvaljujem se na vremenu koje ste izdvojili za mene. (:

Dejan Šakoronja, dr. med.

Teško mi je odgovoriti na vaše pitanje bez pregleda, nalaza uzv-a, analize spolnih hormona itd. Svakako nije uobičajno imati menstruaciju jednu kap.
Savjetujem pregled ginekologa .

primalja

Poštovani, imala bi pitanje. Imam 19 godina i nemam redovite cikluse (nisam spolno aktivna). Unazad tri puta ciklusi su mi bili 38, 21, 35 i sada sam dobila menstruaciju 5.9. i ciklus je bio 40 dana. Inače menstruacije imam srednje (nije ni obilna a ni oskudna) i zna me dosta boliti prvi dan, ali sada kada sam dobila jako je oskudna (nikada mi tako slaba nije bila) i nije me bolilo. Imam povišeni prolaktin tj. makroprolaktinemiju koju kontroliram svakih 6 mjeseci (u 4-om mjesecu mi je bio 999 mIU/L). Zanima me da li je to povezano sa prolaktinom ili je stvar u nečemu drugome? Da li se trebam brinuti?

Unaprijed hvala!
LP

Dejan Šakoronja, dr. med.

Teško je reći na osnovu iznesenog o čemu se radi.
Uzimate li terapiju za hiperprolaktinemiju?
Svakako savjetujem pregled i uzv.

primalja

Za sada nemam nikakvu terapiju.
Hvala Vam na savjetu, otići ću na pregled.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Trebali bi napraviti bromergonski test na kojem bi se uvidjele vrijednosti prolaktina jer jedna vrijednost ne znači ništa.
Svakako kod hiperprolaktinemije je prisutna oligo ili amenoreja, hirzutizam i galaktoreja.

primalja

Hvala Vam puno na odgovoru i savjetu. Svakako ću otići na pregled. Nadam se da nije ništa ozbiljno.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Molim.

Anabella Black

Poštovani doktore! Imam nedoumicu pa se nadam da je Vi mozete rijesiti.
Naime,prije 3 mjeseca menstruacija mi je kasnila 7 dana,ali sam ju dobila i bila je uobicajna kao i sve druge. Za vrijeme kasnjenja napravila sam test na trudnocu i bilo je negativan. Isti sam ponovila i kada je menstruacija zavrsila jer sam u jednom navratu procitala da je moguce imati "menstruaciju"tijekom trudnoce. I taj test je bio negativan. Nakon toga dvije menstruacije koje sam imale bile su tocne i dosle su na vrijeme ( inace mi je ciklus redovan,varira od 29-30 dana) .
Međutim,ovaj mjesec mi je menstruacija kasnila dva dana,s time sto sam na prvi dan imala smedi iscjedak,a sljedeci dan taj je iscjedak bilo malo snazniji. Kao da sam imala menstruaciju. Nakon toga je nastupila menstruacija. Danas mi je treci dan,ali ona je jako oskudna,kao da je pri kraju. Inace mi traje 6 dana. I da,u jednom navratu dok sam mokrila primjetila sam krvni ugrusak,ali znam da je to normalna pojava jer mi se to dogada svaki put.
Moje pitanje je zasto je ova menstruacija tako cudna i da li postoji mogucnost trudnoce?
Hvala Vam na odgovoru! Srdacan pozdrav .

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne brinite, ne radi se o trudnoći.

Lana4pitanje

Poštovani doktore,
Pitala bih Vas, da li je normalno da menstruacija nekad bude obilnija, a nekad oskudnija? Nekad imam jače bolove, nekad slabije. Krvarenje mi inače traje 4-5 dana.

Ovog mjeseca, menga je došla u očekivano vrijeme, ali nisam imala jake bolove, prvi dan i noć je krvarenje bilo normalno, danas je drugi dan i krvarenje je znatno slabije. Mogu nositi jedan uložak cio dan.
Trudnoću smatram da mogu isključiti, posljednji odnos(zaštićen kondomom) sam imala tokom prošlog ciklusa i nakon njega sam imala redovnu menstruaciju.
Već nekoliko dana sam prehlađena, te pijem lijekove za prehladu, ne znam ima li to uticaja.
Već ranije mi se dešavalo da krvarenje ovako varira, da ga bude više ili manje, ali generalno gledano nemam obilne menstruacije.
Lp

Ivo Balenović, dr. med.

Menstrualno krvarenje ne mora uvijek biti istog intenziteta i duljine trajanja.

andeosgreskom1234

Poštovani,prijem Yazz tablete 4 mj, a prije toga Belaru godinu i pol. Yazz mi super odgovara,nemam probojna krvarenja koja sam imala sa Belarom,ali menstruacije su mi jako oskudne, recimo ovaj mjesec samo malo smedeg iscjedka kod brisanja i to je to,na ulosku nista,i tako 2 dana. Prije 10 dana sam bila na pregledu,sve je ok, i endometrij je 2mm pa smatram da ne mogu biti trudna. Da li su normalne takve"menstruacije" ili se trebam brinuti? Jer tablete mi super pasu,ali menstruaciju ko menstruaciju nemam, samo taj iscjedak koji dobim na zadnjoj placebo tableti,ali nije tako svaki mjesec nekad ima malo i krvi,no ovaj nista.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, to je uobičajena nuspojava kod žena koje uzimaju oralne kontraceptive.

andeosgreskom1234

Poštovani,ovaj mjesec opet ista situacija.Menstruacija tocna u dan, pijem yaz tablete,ali samo dan i pol-dva imam smedi iscjedak,jako slabo.Znam da je na kontracepciji menstruacija oskudna,no da li je to normalno bas tolko slabo? Prije mjesec dana bila na pregledu i sve ok. Samo me zanima da li moze doci do kakvih problema i da li treba mjenjati tablete(pila prvo belara ali nisu odgovarale stalno probojna krvarenja) sad vec 4 mj yaz ali jako oskudne menstruacije,ko da postoji ali nista ne izlazi,tj.slabo. Ne bi mjenjala tablete ako je to normalno.
Hvala

Ivo Balenović, dr. med.

To je normalno i nije potrebno mijenjati tablete.

andeosgreskom1234

Poštovani doktore... ovaj mjesec mi je krvarenje skoro pa izostalo,ko da postoji a ne izlazi...Kad bi stavila tampon bilo bi malo smedeg traga na njemu i to je to,na ulosku nista.Sta da radimo ako mi se to dogodi i sljedeci mjesec? Trebam na pregled? Pijem yaz i u 5mj bila na pregledu sve ok,imala do sad jako slabe menstruacije(samo smedi iscjedak dan-dva) a ovaj mjesec skoro ni to... radila sam test 18 dana od odnosa i 8 dan od kad sam trebala dobit mesntruaciju i on je negativan,tako da trudna vjerojatno nisam. Inace tablete mi savrseno odgovaraju,samo me brinu te moje menstruacije koje to i nisu...
Unaprijed se zahvaljujem...

Ivo Balenović, dr. med.

Oskudne menstruacije su normalna pojava kod žena koje uzimaju oralne kontraceptive.