Otvaranje u trudnoci

Inica

Poštovani, trudnoca mi je od početka uredna. Do sad je sve bilo u najboljem redu. Usla sam u 35 tjedan trudnoce.29
03.mi je bio pregled i tad sam bila zatvorena.Danas sam vadila briseve na streptokok te mi je rečeno da je cerviks 1/2 članka te usce 1.5cm otvoreno.Kako je moguce da sam se otvorila nakon par dana bez ikakvih simptoma.Nisam se izlagala nikakvim naporima do sad.Sljedeca kontrola mi je opet za 2 tjedna pa ne znam kako se moram ponašati te što mi je zabranjeno?Zahvaljujem na odgovoru

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, izbjegavajte tjelesne napore. Budući da je cerviks još održan (1/2 članka) stanje nije zabrinjavajuće. Savjetujem CTG pregled da se ustanovi imate li trudove koji su vas otvorili, a da to niste osjetili .

Inica

Zahvaljujem na odgovoru .Ako mi možete još reći kolko se dugo moram suzdržavati od odnosa s obzirom da sam otvorena?Sljedeći mi je pregled za 2 tjedna i da li se do daljnjeg suzdržavati od odnosa bez obzira na otvaranje ako udjem u 37,38 tjedan trudnoce.Jos jednom zahvaljujem.

Ivo Balenović, dr. med.

Preporučam da se do zakazanog pregleda suzdržavate od odnosa. Sa navršenih 37. tjedana ulazite u terminsku trudnoću i tada više nikakva ograničenje nisu potrebna.

Inica

Da li se pod tjelesnim naporom podrazumijeva ne previše šetati,voziti se autom i ne previše sjediti, izbjegavanje kućanskih poslova?Nije potrebno strogo mirovanje ,ležanje?Zahvaljujem na odgovoru

Ivo Balenović, dr. med.

Nije potrebno ležati. Izbjegavajte dugo hodanje i stajanje, te dizanje tereta.

Inica

Poštovani,usla sam u 37 tjedan trudnoce ali ima par dana osjetim unutar rodnice povremeno probadajucu bol ,slabijeg te jaceg intenziteta dok ležim ili kad se beba pomakne u neki položaj.Jos uvijek pijem vitamine i magnezij.Ne znam da li je ta povremena bol uzrok otvaranja.Hvala

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, prilikom otvaranja bolovi su jači i konstantniji, a otvaranje uglavnom prati sukrvica. Savjetujem pregled i CTG.

Inica

Sad sam u 37 tjednu i još uvijek pijem dodatak magnezija.S obzirom da sam otvorena 1.5cm dokad je potrebno piti još magnezij?hvala na odgovoru

Ivo Balenović, dr. med.

Sa navršenih 37 tjedana trudnoća je donošena, tj. dijete je potpuno zrelo. Više nije potrebna nikakva terapija.

Inica

Imam problem što se ponoci ne mogu nikako namjestiti jer me bole jajnici,ni na lijevi ni na desni bok uz probadanja unutar stisne kosti.Beba kako se pomice tako se trbuh stvrdne u tom dijelu i nastane bol u jajnicima.Ujutro ne mogu prstima ruku od bolova jer utrnu.Na pregledu mi je rečeno da sam isto otvorena,ctg uredan.

Ivo Balenović, dr. med.

To je sve uobičajeno pri kraju trudnoće. Osjećate kontrakcije maternice koje su priprema za porod.

Inica

Postovani,sutra ulazim u 39 tjedan trudnoce.Jucer mi se tijekom odnosa pojavio svijetlo crveno smedji iscjedak i lagana bol u jajnicima.Svakodnevno imam žuti iscjedak u većim ili manjim količinama.Otvorena sam za sad 1.5cm.Bolovi su ostali isti od proslog pregleda uz probadanja stidne kosti.Zabrinuta sam radi iscjetka ?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, to je normalno pred porod. Tada se izbacuje 'sluzni čep' i trudovi bi uskoro trebali krenuti.

Slavujica

Poštovani, trudnoća 20 tjedana, cervix 2/3 članka, ušće zatvoreno. Riječ je o drugoj trudnoći s tim da je prva završila u 24 om tjednu induciranim porodom zbog smrti bebe. Da li takav nalaz zahtjeva strogo mirovanje ili samo izbjegavanje većih tjelesnih napora? To mi nije objašnjeno,rečeno mi je samo da uzimam magnezij ,da izbjegavam odnose te sam dobila vaginalete. Zadnji cervikqlni brisevi su napravljeni u 10 tjednu skupa sa urinokulturama,svi nalazi uredni. Hvala!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, nalaz je uredan. Važno je da je ušće zatvoreno. Nije potrebno mirovanje. Izbjegavajte samo teže tjelesne napore.

crna00

Poštovani, trenutno sam u 30.tjednu, a na zadnjem pregledu, 28.05., nalaz je sljedeći: cerviks 2/3 čl., smekšan, do unutarnjeg ušća, koje bi se lako moglo proći (uloživo za vrh jagodice prsta).
Sitna čest balotira u radničkom kanalu -3 -2.
Prednjačeća čest glavica nisko u porođajnom kanalu.
Posteljica sprijeda i fundus, prvi st.zrelosti.
Za terapiju sam dobila Cordipin retard.
Zanima me da li trebam mirovati i koliko je ozbiljno stanje s obzirom na tjedan trudnoće te da li je potrebno uzimati navedenu terapiju? Hvala.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, terapiju trebate uzimati jer ona prevenira prijevremene trudove. Nalaz nije sjajan, ali nije ni zabrinjavajući. Izbjegavajte teže napore, dizanje tereta, duže stajanje. Potrebne su češće kontrole na kojima će se pratiti stanje cervikalnog kanala i postupati prema tom nalazu.

crna00

Hvala Vam na odgovoru.
Doktorica me narucila tek za 5 tjedana, zato sam i zabrinuta...
Molim Vas samo da mi pojasnite koliko sam otvorena? Što se tiče mirovanja, ne moram strogo mirovati?
Zaboravila sam napomenuti da unazad tjedan dana imam stalno napetost u trbuhu , kao da ću dobiti menstruaciju, te povremeno probadanje u donjem dijelu. Također, ako stojim ili hodam trbuh mi se jako stvrdne. Od bolova koje osjećam više ne znam što je normalno, a što ne. Molim Vas mišljenje o učestalosti pregleda s obzirom na moju dijagnozu i stanje te hoću li moći trudnoću iznijeti do barem 37.tjedna? Hvala

Ivo Balenović, dr. med.

Unutarnje ušće je zatvoreno, što je najvažnije. To znači da nisu nastupili prijevremeni trudovi. Sve simptome koje navodite uobičajeni su za vašu dob trudnoće. Simptomi prijevremenih trudova jesu krvarenje i bolovi. Nema razloga da ne dogurate do termina. Nisu potrebni učestaliji pregledi, no ukoliko primjetite sukrvicu, kontinuirane bolove javite se u hitnu službu.