Ovulacija

Sakiiiii

Postovani,
Poslednju menstruaciju sam imala 16og novembra i trajala je 2 dana, danas osecam bolove u donjem delu ledja i blage grceve u donjem delu stomaka i nadutost. Da li su ovo simptomi ovulacije? Takodje imala sam jako blago krvarenje 8og dana od pocetka menstruacije. Da li ista od ovih simptoma moze da ukazuje na trudnocu? Svi odnosi su uvek sa kondomom i nikad nije pukao kondom.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, simptomi odgovaraju ovulaciji. Ako želite sa sigurnošću isključiti trudnoću, uradite test.

Sunasce123

Poštovani,
Može li se znati tocan dan ovulacije? Svaki mjesec prepoznam razliku u vaginalnoj sluzi i ovaj mjesec sam osjetila kratke jake bolove u predijelu jajnika koje sam pripisala ovulaciji no oni su trajali s razmacima gotovo cijeli dan. Kako odrediti kada se tocno dogodila ovoulacija i znaci li bol da se desila upravo tada?
Lp!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, prilikom ovulacije dolazi do pucanja površine jajnika i posljedičnog krvarenja na tom mjestu. Sve se to može odraziti kao ovulacijska bol. Ako pri ovulaciji prsne i koja sitna arterija na površini jajnika, krvarenje može biti obilnije, a bol jača i dugotrajnija.

anna122

Poštovani doktore,

Posljednja menstruacija (na 28.dan ciklusa) je bila 8.-11.1.krvarenje ,a do 13.1. lagani smeckasti iscjedak , ciklusi mi variraju 27-29,30 dana.
Brine me to što često, zadnjih nekoliko ciklusa, na 9.dan ciklusa (16.1.) osjetim bolove u grudima i lagane grčeve te to povezujem s plodnim danima. Danas mi je 19.dan ciklusa, 10 dana do iduce menstruacije, grudi su mi natecene i osjecam lagane kontrakcije. Često imam simptome plodnih dana toliko dug vremenski period. Nezasticeni spolni odnos sam imala 15.1.,ali nije bilo opasnosti od ejakulacije ili predejakulata, ali svakako me brine trudnoća jer nije bilo zastite. Partneru vjerujem jer i dosada na takav nacin imamo odnose i pazimo na plodne dane. Ono sto me ovaj ciklus brine je to što sam 18.1.,11.dan ciklusa osjetila bol u mokracnoj cijevi koja se pojacavala tokom dana do momenta kada nisam mogla sjesti kako treba,a nakon uriniranja sam vidila nekakvu sukrvicu u sluzi i malo krvi. Tog trenutka me prestalo boliti i od tada nista, ni bol ni krv.nije bilo peckanja pri uriniranju pa odbacujem mogucnost pijeska. Nalaz urina je uredan. Prije koji mjesec sam se borila sa ureaplasmom i stafilokokom, ali sam rijesila i nalazi su bili uredni. Zanima me sto može biti uzrok te boli i krvarenja i je li u pitanju nekakav hormonalni disbalans? 2019. sam imala abortus odraden pilulom.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, savjetujem da uradite analizu kompletnog urina sa sedimentom. Prema simptomima moguće da se radi o upali ili kamencima. Krv u urinu ne mora biti makroskopski vidljiva, ali u sedimentu se mogu vidjeti eritrociti. Prema svemu ostalom mislim da trudnoću možete isključiti.

mladeq

Dragi doktore,

Zamolio bih Vas za odgovor, djevojci je prije par dana počeo da izlazi iscjedak, malo rastezljiv, 40-50% bjelkast, nije mnogoo gustto, imaali miriss maalko kiselkast
Volio bih da čujem Vaše mišljenje, da li je u pitanju ovulacija, po menstruačnom kalendaru danas bi trebala da ovulira i 10. Oktobra da dobije menstruaciju..

Ivo Balenović, dr. med.

Prema opisanom radi se o ovulaciji.

mladeq

Postao je mnogo vise rastezljiv i poprilicno mnogo izlazi. Evo jutros su se gaćice napunile iscjedkom. Da li kento normalno za ovulaciju oći da li je mogucnost trudnoce iskljuccena tj da li takav iscjedak moze da se pojavi i u trudnoci

Ivo Balenović, dr. med.

Takav je iscjedak u vrijeme oko ovulacija.